Datu mākoņa zelta maliņu saskata aizvien vairāk uzņēmēju

Datu mākoņa zelta maliņu saskata aizvien vairāk uzņēmēju

Dati kā resurss un peļņas avots laika gaitā kļūst par aizvien lielāku vērtību, tāpēc nepieciešami droši un gudri veidi, kā tos visērtāk un visizdevīgāk noglabāt. Viens no tādiem ir izmantot mākoņpakalpojumu kā ārpakalpojumu sniegtās priekšrocības. Kā liecina Eurostat dati – Latvijas uzņēmēju ceļš pretī datu glabāšanai mākonī ir mēreni lēns, taču ļoti mērķtiecīgs un nākotnes griezumā sagaidāma Latvijas mākoņpakalpojumu tirgus attīstība.

Statistiskās informācijas sniedzējs Eiropas Savienības (ES) mērogā Eurostat publicējis datus par mākoņpakalpojumu izmantošanas paradumiem ES uzņēmēju vidū. Tie ļauj secināt, ka ES 28 valstīs mākoņpakalpojumus savā biznesā vidēji izmanto ceturtā daļa jeb 26,2% uzņēmēju. Latvijas mērogā šis skaitlis ir gandrīz divas reizes mazāks, sasniedzot 15% robežas. Salīdzinājumam abās pārējās Baltijas valstīs šos pakalpojumus biznesā izmanto krietni vien biežāk. Piemēram, Igaunijā pat vairāk nekā trešdaļa jeb 34% uzņēmēju izmanto šāda veida datu glabāšanas iespējas. Savukārt Lietuvas rādītājs ir vairāk pietuvināts ES vidējai atzīmei, sasniedzot 23%.

Kaut arī dati parāda salīdzinoši zemu Latvijas uzņēmēju aktivitāti mākoņpakalpojumu izmantošanā,

kopumā vērojams visai mērķtiecīgs ceļš pretim šo risinājumu apguvei un izvēlei tos pielietot biznesā. Piemēram, 2014. gadā mākoni savā biznesā izmantoja vien 6% Latvijas uzņēmēju, bet 2018. gadā jau 15%,

un, domājams, laikam ejot, šis skaitlis kāps aizvien straujāk.

Lattelecom datu centru pakalpojumu un risinājumu nodaļas vadītājs Māris Sperga, runājot par galvenajiem šķēršļiem mākoņpakalpojumu izmantošanā, norādīja pieredzes un zināšanu trūkumu tajā, kādas iespējas mākonis var pavērt biznesā. Runājot par šī brīža situāciju Latvijas uzņēmumu ekosistēmā, M. Sperga norādīja arī par uzticības trūkumu mākoņpakalpojumiem un vēl aizvien pastāvošajiem uzskatiem, ka drošāk visu ir glabāt pie sevis, neskatoties uz to, ka mākoņu platformas ir izvietotas drošos datu centros.

Taču, neskatoties uz zināmo uzņēmēju skepsi, Latvijas mākoņpakalpojumu tirgus aug. Plašu mākoņpakalpojumu un datu centru risinājumu klāstu piedāvā uzņēmumi, kā, piemēram, Lattelecom un FIMA.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!