Kā pasargāt uzņēmumu no ļaunprogrammatūrām attālinātā darba laikā?

Kā pasargāt uzņēmumu no ļaunprogrammatūrām attālinātā darba laikā?

Šī gada pirmajā pusē kiberuzbrukumu skaits uzņēmumiem pieaudzis par 82%, salīdzinot ar 2020. gadu. Šādu tendenci veicinājusi arī pandēmija, mudinot lielāko daļu biznesa procesu pārcelt attālināti un tiešsaistē. Pieaugot ļaunprogrammatūru izstrādātāju aktivitātei, jārīkojas arī uzņēmumiem. Lai parūpētos par datu drošību un būtu soli priekšā kibernoziedzniekiem, uzņēmumam jādomā par darbinieku apmācībām un atbilstošu kiberdrošības rīku ieviešanu. 

CERT.LV kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis, runājot par darbinieku individuālo kiberdrošību attālinātā darba laikā, skaidro, ka uzņēmumam pašam ir laikus jāparūpējas, lai darbinieka piekļuve uzņēmuma datortīklam būtu droša un darba dators atbilstu uzņēmuma noteiktajām drošības prasībām. Tāpat programmās eksistē dažādas problēmas, kuras ik pa laikam tiek atklātas, tāpēc ir svarīgi, lai darbinieks seko līdzi visiem atjauninājumiem. 

Liela daļa kiberuzbrukumu uzņēmumos notiek tieši darbinieku nezināšanas dēļ.

Līdz ar to ļoti būtiska, pat izšķiroša ir darbinieku izglītošana un apmācības, kas var palīdzēt atpazīt potenciālus kiberdraudus un laicīgi tos novērst, paglābjot uzņēmumu no svarīgu datu zaudēšanas un finansiāliem zaudējumiem. Šajā jomā efektīvu rīku piedāvā Corporate Solutions, kas radījis vienkāršu, ērtu un saistošu IT drošības e-apmācību platformu Cloud Study

G. Mālkalnietis norāda, ka darbiniekam, kurš strādā no mājām, būtu arī vēlams katru dienu pēc darba dokumentus ierakstīt ārējā cietajā diskā, kas tiek atvienots un nolikts plauktā. Šāda pieeja var aizņemt mazliet laika un prasīt papildu pūles, taču beigās tas uzņēmumam būs daudz izdevīgāk nekā kiberuzbrukuma gadījumā ziedot laiku un līdzekļus, lai failus atjaunotu. 

Ņemot vērā lielo ierīču skaitu, kādu izmanto attālinātā darba veicēji, sasniegt 100% drošību ir ļoti sarežģīti, tāpēc nepieciešami risinājumi arī, lai samazinātu kaitējumu izspiedējvīrusa uzbrukuma gadījumā. Gints Mālkalnietis uzskata, ka -

uzņēmumiem mūsdienās pietrūkst reālas, pārbaudītas rezerves kopijas datiem (back-up).

Tām vajadzētu glabāties tādā veidā, ka, iekļūstot uzņēmuma iekštīklā, uzbrucēji nevar izdzēst oriģinālos failus reizē ar to rezerves kopijām. CERT.LV eksperts dalās ar dažiem risinājumiem rezerves kopiju izveidošanai un glabāšanai - AWS mākoņkrātuve, QNAP tīkla diski, Backblaze risinājumi. 

Savukārt Huawei nesen radījis OceanProtect datu aizsardzības risinājumu. Tas sniedz trīs līmeņu aizsardzību – no galvenās datu krātuves līdz datu rezerves kopijām, nodrošinot uzņēmuma darbības nepārtrauktību un datu atgūstamību kiberuzbrukumu gadījumos un arī ikdienā. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!