Latvijai augsti rādītāji kiberdrošības indeksā

Latvijai augsti rādītāji kiberdrošības indeksā

NCSI veido kopumā 12 indikatori, kuri sadalīti trīs grupās – pamata kiberdrošība, minimālās kiberdrošības nodrošināšana un incidentu un krīzes vadība. Latvijai vislabākie rezultāti ir indikatoru grupā, kas mēra minimālās kiberdrošības nodrošināšanu. Kopumā starp visām pasaules valstīm Latvija ieņēma 12. vietu, saņemot 72 punktus no 100 iespējamajiem. Būtiski arī, ka indeksā Latvija apsteigusi  tādas lielvalstis kā ASV, Krieviju, Zviedriju un Ķīnu.

Starp pārējām pasaules valstīm Latvija izceļas tieši ar sasniegumiem kiberdrošības politikas īstenošanā, kiberdraudu analīzē, valsts nozīmes pakalpojumu un dokumentu, un personas datu aizsardzībā, kā arī augsti rādītāji ir īstenotajās aktivitātēs pret kiberuzbrukumiem.

Turpretī uzlabojumi kiberdrošības palielināšanai būtu nepieciešami tādos aspektos kā militārās kiberoperācijas un digitālo pakalpojumu aizsardzība, kur tika uzrādīti vāji rezultāti.

Ļoti augstus rezultātus indeksā parādīja abas pārējās Baltijas valstis – Igaunija un Lietuva. Igaunija izcēlās ar godpilno trešo vietu, bet Lietuvai – sestā vieta.

Svarīgi piebilst, ka būtiski nopelni Latvijas uzrādītājā augstajā kiberdrošības novērtējumā ir Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijai CERT.lv. Piemēram, pēc CERT.lv sniegtajiem datiem, institūcija pērn reģistrējusi vairāk nekā 477 tūkstošus apdraudētu unikālo IP adrešu, kā arī veica 13 testus valsts un pašvaldību tīmekļa vietnēs, konstatējot trīs kritiskas un 11 augstas ievainojamības. Tapat CERT.lv regulāri rīko dažādas apmācības par kiberuzbrukumu novēršanu un datu drošību.

Jāpiebilst, ka Nacionālais kiberdrošības indekss ir globāls rādītājs, ko veido Igaunijas e - pārvaldes akadēmija. Indeksa mērķis ir noteikt valstu sagatavotību kiberdraudu novēršanai, spēju analizēt un novērst kiberuzbrukumus.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!