Zinoši par savu finanšu drošību internetā jūtas vien daļa iedzīvotāju

Zinoši par savu finanšu drošību internetā jūtas vien daļa iedzīvotāju

Laikā, kad virtuālajā vidē pastiprināti siro krāpnieki, hakeri un dažādi citi nelabvēļi, īpaši svarīgi padomāt par drošību dažādos aspektos. Nodrošināt savu finanšu drošību internetā mūsdienās kļūst par aizvien lielāku izaicinājumu. Ne bez pamata liela daļa Latvijas iedzīvotāju nezina, kā atpazīt norēķiniem drošu mājaslapu. Šis ir viens no būtiskiem secinājumiem, kas izdarīts pētījuma ietvaros, kurā noskaidrotas iedzīvotāju zināšanas par finanšu drošību internetā.

Aptaujas mērķis, kuru veica Swedbank Finanšu institūts sadarbībā ar Snapshots, bija noskaidrot iedzīvotāju zināšanu līmeni un paradumus finanšu drošībā internetā. Jautājumā par to, vai jebkad nācies saskarties ar krāpniecības mēģinājumiem e-pastā, sociālajos tīklos vai ar telefona starpniecību, lielākā daļa jeb 64% atbildēja apstiprinoši.

Savukārt 20% aptaujāto atzina, ka krituši par upuri krāpniekiem, piedzīvojot arī finansiālus zaudējumus.

Šajos krāpniecības gadījumos lielākoties nācies pazaudēt līdz 50 eiro.

Pētījuma rezultāti ļauj secināt, ka liela daļa jeb 45% aptaujāto ar krāpniecības mēģinājumiem saskārušies, atverot savu e-pasta pastkastīti, salīdzinoši retāk krāpnieki likuši par sevi manīt sociālajos tīklos, vēl retāk zvanījuši savam upurim. Tikmēr katrs trešais aptaujas dalībnieks norādījis, ka krāpnieciskas ziņas neesot saņēmis. Dažos gadījumos tas skaidrojams ar zemāku spēju atpazīt krāpnieka ziņu un sūtītāja patiesos nolūkus.

Pētījums atklāj arī būtisku tendenci – 64% aptaujāto nezina, kā atpazīt norēķiniem drošu interneta lapu. Līdz ar to – tikai ceturtā daļa uzskata sevi par pietiekoši zinošiem jautājumos par finanšu drošību internetā.

Swedbank Finanšu institūta eksperte Evija Kropa uzsvēra, ka -

salīdzinoši modrāki un piesardzīgāki par savu finanšu drošību internetā ir tieši tie, kas jau kādreiz tikuši apkrāpti.

Viņi ievērojami biežāk pārbauda savus bankas kontus un nekavējoties ziņo par aizdomīgām darbībām. Tāpat šādi cilvēki ir krietni piesardzīgāki, publicējot personīgu informāciju par sevi sociālajos tīklos, kā arī naudas pārskaitījumus veic tikai norēķiniem paredzētās un drošās vietnēs.

Jāpiebilst, ka pētījums norisinājās šī gada aprīlī un maijā, aptaujājot kopumā 726 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!