Bezkontakta maksāšanas iespējas ienāk Latvijā

Bezkontakta maksāšanas iespējas ienāk Latvijā

Vēl mazāka darbības telpa ir tuva darbības lauka sakaru (near field communication – NFC) radiotehnoloģijai, kas parādījās kā t. s. radioidentifikatori dažādām precēm un priekšmetiem (radio frequency identifier, RFID). Tā vietā, lai no katras preces ar īpašu skeneri nolasītu jau 1950. gados izgudroto svītrkodu, RFID pārraida informāciju no veseliem preču krājumiem uz vienu uztvērēju, atvieglojot noliktavas un loģistikas darbus. 

E-talona modelis maziem maksājumiem

Tagad šo pašu RFID tehnoloģiju finanšu nozare ir pielāgojusi maksājumiem. Tā vietā, lai nelielus maksājumus veiktu ar skaidru naudu vai ar karti, ievietojot to terminālī un ievadot PIN kodu, maksājumu var veikt ar bezkontakta maksājumu karti vai pat mobilo tālruni, pietuvinot tos bezvadu maksājumu terminālim. Lietotājs zina, ka maksājums ir veikts, jo terminālis iepīkstas. 

Ja šāda situācija Rīgā dzīvojošajiem šķiet pazīstama, tad tas ir tādēļ, ka Rīgas sabiedriskajā transportā bezkontakta maksājumi, izmantojot e-talonu, darbojas jau kopš 2009. gada. Iekāpjot sabiedriskajā transportā, katrs savu e-talonu vai rīdzinieka karti nopīkstina pie e-talonu lasītāja. E-talons, protams, nav maksājumu karte, drīzāk e-maciņš, kurā var glabāt noteiktu skaitu iepriekš apmaksātu braucienu.

Kafijas krūze Narvesen tipa veikalā, žurnāls, saldumi – tie ir pirkumi, kas parasti nepārsniedz pāris eiro. Tos maksā ar sīknaudu, kas pārdevējam ir jāsaskaita, vai ar banknoti, no kuras ir jāizdod atlikums. Mazi pirkumi apgrūtina abas darījuma puses, gan lietojot skaidru naudu, gan maksājot ar karti. Dažās tirdzniecības vietās pat ir noteikts, ka ar karti neveiks darījumus, kas ir mazāki par zināmu summu.

Tādēļ maksājumu karšu biznesā jau kādu laiku tiek ieviestas t. s. bezkontakta maksājumu kartes. Tas nozīmē, ka maksājumu var veikt, pietuvinot karti, kam ir NFC čips, attiecīgai kases ierīcei, un tas notiek momentāni. Šādas sistēmas ieviešanai ir nepieciešama gan karšu izstrādātāju (banku un globālu karšu organizāciju, kā MasterCard un Visa) darbība, gan jaunu kases ierīču (NFC sensoru) iegāde tirdzniecības vietās. Protams, vicinot karti termināļa tuvumā (vai arī pietuvinot mobilo tālruni – valstīs, kur ir ieviests Apple Pay vai līdzīga sistēma), maksājumu drošības līmenis ir zemāks, nekā ievietojot karti terminālī un ievadot PIN kodu, tādēļ bezkontakta maksājumu kartēm Latvijā ir paredzēts viena pirkuma limits (10 eiro) un dažādas iespējas steidzami paziņot par kartes pazaudēšanu vai nozagšanu (vai arī to pamana bankas pretkrāpšanas sistēmas).

Gada laikā šāda karte būs vismaz pusei iedzīvotāju

Sākumā apkalpos tūristus

„Kartē būs iebūvētas speciālas prasības, kas ik pa laikam liks cilvēkiem tomēr ievadīt PIN kodu, piemēram, jūs pāris reižu varēsiet norēķināties ar bezkontakta maksājumu, bet kādā trešajā vai ceturtajā reizē, lai gan maksājums pēc limita atbildīs bezkontakta maksājumam, terminālis pieprasīs ievadīt PIN kodu,” skaidro Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace. 

Latvijā pirmās bezkontakta maksāšanas iespējas tika ierīkotas, gaidot vasaru un tūrisma sezonu, jo ārzemēs bezkontakta maksājumu kartes ir plašāk izplatītas un cilvēki ir pieraduši tās lietot. „Dažos gadījumos esam novērojuši, ka ceļotāji automātiski liek karti pie bankas termināļa, domājot, ka šāds pakalpojums tiek nodrošināts arī Latvijā,” stāsta Rīgas tūrisma attīstības biroja valdes priekšsēdētāja Vita Jermoloviča.

Ir jābūt vietām, kur ar šādām kartēm var maksāt

Banka Citadele jau pavasarī uzstādīja apmēram 110 bezkontakta maksājumu termināļus dažādās Rīgas un tās apkaimju tirdzniecības vietās. Šie termināļi pārsvarā ir domāti tūristu apkalpošanai. Savukārt kartes, ar ko var veikt bezkontakta maksājumus, Latvijas klientiem Citadele sāks piedāvāt rudenī. Termināļu uzstādīšana Latvijas tirgū vienlaikus risina t. s. vistas un olas problēmu – nav termināļu, nav jēgas iegūt bezkontakta karti, tāpēc ir jābūt vietām, kur ar šādām kartēm var maksāt.

Vairums ikdienas maksājumu – bezkontakta režīmā 

Gan AS SEB banka, gan Swedbank ir sākušas ieviest gan bezkontakta norēķinu termināļus, gan attiecīgās kartes. „Mūsu dati rāda, ka vairāk nekā 60 % karšu maksājumu tiek veikti par nelieliem ikdienas pirkumiem, kuru vērtība nepārsniedz 10 eiro,” skaidroja Swedbank valdes loceklis Reinis Rubenis. 

Domāju, ka gada laikā šāda karte būs vismaz pusei iedzīvotāju un tas būs lielisks pamudinājums padarīt mūsdienīgākas norēķinu sistēmas arī tirgotājiem visā Latvijā,” uzskata R. Rubenis. Viens no pirmajiem termināļiem tika uzstādīts Vecrīgas restorānā Wok to Walk. „Šāda jauna termināļa uzstādīšanai ir vairākas priekšrocības: pirmkārt, laika ekonomija klientu apkalpošanā, ievērojot to, ka ar karti maksā vairāk nekā 50 % Wok to Walk apmeklētāju; otrkārt, šāda tipa banku kartes jau tiek izmantotas citās valstīs, tādējādi ārvalstu viesiem ar tām būs iespējams norēķināties arī mūsu restorānā,” jaunās sistēmas ieviešanu komentēja uzņēmuma Wok to Walk valdes locekle Linda Liepiņa. 

Arī Rīgas centrālajā dzelzceļa stacijā Swedbank sadarbībā ar AS Pasažieru vilciens ir uzstādījis bezkontakta maksājumu infrastruktūru, kas paātrinās biļešu pirkumus. Pasažieru vilciena klienti iegādājas vidēji 50 tūkstošus biļešu dienā, un aptuveni piekto daļu veido bezskaidras naudas norēķini, tāpēc jaunā sistēma palīdzēs pasažieriem par biļetēm norēķināties ātrāk.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!