Mobilo lietotņu laikmets tuvojas?

Mobilo lietotņu laikmets tuvojas?

Viens no strauju popularitāti gūstošajiem virzieniem ir aizvien plašāka mobilo lietotņu jeb lietojumprogrammu izmantošana uzņēmumu darba nodrošināšanā, it īpaši mazos un vidējos uzņēmumos. Daudzos uzņēmumos vismaz daļa darbinieku ir mobila, netrūkst arī darbu, kas tiek veikti uz vienreizēja līguma pamata, tādēļ pastāv nepieciešamība pēc lietotnēm, ko nosacīti var dēvēt par mobilo biroju viedtālrunī vai planšetdatorā. Tieši tāpat aizvien aktuālāka kļūst komunikācija ar klientiem, izmantojot mobilās lietotnes.

Komplekts, bez kura iztikt kļūst aizvien problemātiskāk

Te ir vērts uzsvērt, ka gandrīz visas nozīmīgākās lietotnes ir pieejamas vienlaikus kā App Store (operētājsistēmai iOS jeb Apple mobilajām ierīcēm), tā Google Play (operētājsistēmai Android) un šā iemesla dēļ nav nepieciešams atsevišķi izdalīt iOS un Android. Savukārt izņēmuma gadījumos vienmēr ir atrodamas alternatīvas. Lietotņu izvēle, protams, ir atkarīga no biznesa specifikas, mērķiem utt., kuru dēļ daudziem populāriem risinājumiem vienkārši var neatrasties lietojums. Vienlaikus pastāv nosacīts kā uzņēmēja, tā darba ņēmēja komplekts, bez kura iztikt kļūst aizvien problemātiskāk.

Vispirms jau šajā komplektā ietilpst lietotne vai lietotnes operatīvai dokumentu izveidei, rediģēšanai un bieži arī koplietošanai. Izvēle šajā ziņā ir gana plaša – sākot ar Microsoft mobilajiem piedāvājumiem un virkni to konkurentu – WPS Office, Polaris Office utt. – un beidzot ar Google Docs. Ir jāatceras vienīgi tas, ka daži no mobilajiem risinājumiem nepiedāvā iespēju skatīt PDF formāta failus, tādēļ var gadīties, ka papildus būs nepieciešams Adobe Reader, Foxit Reader vai vēl kāds cits lasītājs, lai gan tie visbiežāk jau tāpat ir iekļauti mobilo ierīču lietotņu paketē. Kolektīvai lietošanai paredzētos dokumentus ir iespējams izvietot arī dažādos mākoņservisos, piemēram, Dropbox, izveidojot uzņēmuma kontu. Gandrīz visas šādas lietotnes pamatpakalpojumus piedāvā bez maksas, tā ka nekādi papildu izdevumi neradīsies. Būtu vēlama arī kāda no lietotnēm, kas ļauj izdrukāt dokumentus tieši no mobilās ierīces, piemēram, Cloud Print, ar kuras starpniecību mobilajai ierīcei ir iespējams pieslēgt jebkuru drukas iekārtu. Visticamāk, praktisks lietojums atradīsies arī dokumentu skenēšanai paredzētai lietotnei, zināmākās no tām ir TinyScan, Genius Scan u. c. Lai komplekts būtu pilnīgs, vēl ir nepieciešams Google kalendārs un kāda no sērijas Remote Desktop lietotnēm, ar kuru ir iespējams attālināti piekļūt biroja vai privātajam datoram. 

Atsevišķi ir vērts izdalīt tādu lietotni kā Evernote, kuras iespējamais lietojums tālu pārsniedz piezīmju bloknota funkcijas. Pietiek ar faktu, ka Evernote ir iespējams uzstādīt ne tikai mobilajās ierīcēs, bet arī jebkurā datorā un tajā ir pieejamas kā piezīmes, tā dokumenti, attēli utt. Rezultātā Evernote tiek plaši izmantots pat biznesa vajadzībām, it īpaši nelielos uzņēmumos. Tieši tāpat iekšējai saziņai bieži tiek izmantota populārā ziņapmaiņas lietotne WhatsApp, ko tieši tāpat ir iespējams uzstādīt stacionārajos un portatīvajos datoros, un vēl virkne citu lietotņu ar Skype priekšgalā, ieskaitot īpaši biznesam paredzētas, tādas kā strauju popularitāti iegūstošā Slack. Mobilās saziņas instrumentu izplatība uzņēmumos tiek skaidrota galvenokārt ar tradicionālās saziņas, izmantojot e-pastu, lēnumu, kas daudzos gadījumos neatbilst mūsdienu tempam, kā arī tiek uzskatīta par ievērojami demokrātiskāku un efektīvāku, jo šādi tiek nodrošināta visu vai vismaz vairākuma iesaistīto darbinieku līdzdalība.

Mobilās saziņas instrumentu izplatība tiek  skaidrota galvenokārt ar tradicionālās saziņas lēnumu

Protams, viss iepriekš aprakstītais ir tikai pats minimums iekšējās komunikācijas un dokumentu apmaiņas nodrošināšanai, turklāt izmantojot plaši zināmus risinājumus. Atkarībā no situācijas un nepieciešamības vienmēr ir iespējams atrast arī daudz specifiskākus risinājumus, to vidū lielu skaitu projektu vadības, iekšējās saziņas, izdevumu un ieņēmumu uzskaites utt. lietotņu, piemēram, Google Play, kur biznesa kategorijas lietotnes ir ceturtās visbiežāk lejupielādētās, nebūtiski atpaliekot tikai no izglītības, dzīvesstila un izklaides kategoriju lietotnēm, šajā kategorijā pieejamo lietotņu skaits pārsniedz 160 tūkstošus, bet vēl vairāk par 50 tūkstošiem lietotņu ir atrodams finanšu kategorijā, kur ir iekļautas arī dažādas e-norēķinu sistēmas. Vislabāk šajā daudzveidībā orientēties ir iespējams ar specializēto interneta resursu, piemēram, tādu kā GetApp.com, starpniecību. 

Vienlaikus pat vistehnoloģiskākā un demokrātiskākā mobilā dokumentu aprite un iekšējā saziņa, kā arī vispunktuālākā ieņēmumu un izdevumu uzskaite ir nosacīti mazāk svarīgas nekā spēja un nepieciešamība izmantot mobilās lietotnes un risinājumus patērētāju apkalpošanai, kā arī komunikācijas un atgriezeniskās saites nodrošināšanai. Ne velti situācijā, kad mobilās tehnoloģijas nodrošina iespējas ikvienam gandrīz jebkurā situācijā izdarīt viņam pieņemamāko izvēli, rēķinoties ar paša noteiktiem kritērijiem – cenas un kvalitātes attiecību, sasniedzamību utt., ļoti populāras ir kļuvušas uzlabotas klientu attiecību vadības (Customer Relationship Management – CRM) sistēmas, ar kuru palīdzība tiek vākta, analizēta un klasificēta visa iespējamā informācija par klientu paradumiem, cenšoties jau iepriekš paredzēt viņu vēlmes un rīcību, kā arī izteikt atbilstīgu piedāvājumu. Īpaši tiek uzsvērta iespēja izstrādāt uzņēmuma klienta mobilo lietotni, balstītu ar CRM sistēmas starpniecību apkopotajā informācijā. Pašas CRM sistēmas, tādas kā Salesforce vai Zoho, protams, ir komplekss mākoņpakalpojums, taču piekļuve tām tiek nodrošināta arī ar mobilo lietotņu starpniecību, ļaujot kā papildināt datubāzes, tā jebkurā situācijā iegūt lēmumu pieņemšanai nepieciešamo informāciju. Uzreiz gan ir jānorāda, ka Latvijas gadījumā nav vērts izmantot kādu no šiem piedāvājumiem, jo netrūkst lielisku piedāvājumu arī vietējā tirgū, – svarīga ir pati tendence. 

Labs piemērs ir digitālo kiosku ierīču izplatītājuzņēmuma CJX personificētā lietotne Xetara, kas ļauj izveidot tiešsaites aptaujas ar dažādu veidu jautājumiem, papildinātiem ar personalizētām animācijām, klienta zīmolam atbilstīgā stilā mākoņserverī. Aptaujas ir iespējams publicēt uzņēmumu lietotnēs, tās ir iespējams veikt arī t. s. kioska režīmā – izmantojot planšetdatoru, kas ļauj ērti aptaujāt cilvēkus kā tirdzniecības vietās, tā uz ielām vai dažādu pasākumu laikā. Lietotne apkopo un saglabā atbildes, bet datus pēc tam var ērti apstrādāt un apskatīt mobilajā ierīcē. Lietotne piedāvā kā reāllaika datu kopsavilkumus, aptauju pārvaldi un pārskatus administratora panelī, tā iespēju eksportēt aptauju datus Excel u. c. formātos, atliek vienīgi pieņemt lēmumu par šo datu izmantošanu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!