Viltus programmatūra – vilks jēra ādā

Viltus programmatūra – vilks jēra ādā

Ne viens vien datorlietotājs ir saskāries ar situāciju, ka, lietojot tīmekli, pēkšņi parādās paziņojums, kas informē: lietotāja datorā ir konstatēti vīrusi vai tam ir kādas citas nopietnas problēmas. Ja lietotājs piedāvājumu neignorē un uzklikšķina uz saites, tad tālākie scenāriji parasti ir divi: pirmais – tiek piedāvāts nopirkt programmatūru, kas izliekas par antivīrusu vai kādu citu it kā noderīgu produktu; otrais – programmatūra tiek piedāvāta bez maksas, bet tādā gadījumā iespēja, ka tā veic kādu derīgu funkciju, ir vēl mazāka. Daudz reālāk – programma datorā instalēs kaut ko, kam tur nevajadzētu būt, piemēram, izspiegošanas vai reklāmu rādīšanas komponentus.

Taču tīmeklis nav vienīgais veids, kā lietotāji var saskarties ar neīstu drošības programmatūru. Daži izplatītāji nodibina arī tiešus kontaktus ar potenciālajiem upuriem, piemēram, zvana viņiem, uzdodoties par Microsoft vai kādas citas pazīstamas un uzticamas kompānijas pārstāvjiem. Arī šajā gadījumā viņi upuri mēdz informēt, ka viņa datorā attālināti ir konstatēta problēma, un piedāvā iegādāties risinājumus, kas to it kā novērsīs.

Tīmeklis nav vienīgais veids, kā lietotāji var saskarties ar neīstu drošības programmatūru

Šādas programmatūras autori izmanto tieši baidīšanas taktiku, lai piedabūtu lietotāju iegādāties vai lejupielādēt savu izstrādājumu. Lai iespaids būtu pārliecinošāks, datorā jau iepriekš ieperinājusies nevēlama programma var simulēt iekārtas uzkāršanos vai citu veidu darbības traucējumus. 

Eksistē arī citas pieejas. Pirms vairākiem gadiem tīmeklī izplatījās viltus antivīrusa programma Green Antivirus, kas apgalvoja – no katra pirkuma uzņēmums divus dolārus ziedo Amazones mūžamežu aizsardzības projektiem. Tādējādi biznesa modelī tiek izmantota cilvēku interese par ekoloģiju, taču šāds aspekts, kura patiesumu turklāt ir grūti pārbaudīt, nekādi negarantē, ka konkrētais izstrādājums ir drošs un dara to, ko tā izplatītāji sola. 

Nosacīti maigāka nevēlamās programmatūras iemānīšanas taktika ir caur noderīgām programmām, kas pašas par sevi reklamētās funkcijas pilda labi. Ievērojama daļa dažādu papildu programmu, kas ir atrodamas tiešsaistē, tiek izplatīta bez maksas. Tomēr kādam to izstrāde ir jāsponsorē. Viens no veidiem, kā sponsori var atpelnīt savus ieguldījumus, ir nodrošināt, ka reizē ar derīgo programmatūru tiek instalēts vēl kas cits – tas var būt gan citas labas programmas, gan arī nevēlami komponenti, kas, piemēram, rāda reklāmas. Pieredzējis datorlietotājs parasti ir gana piesardzīgs, lai izpētītu informāciju katrā instalācijas veidņa lodziņā un atteiktos no negribētiem piedāvājumiem, turpretī, ja programmas instalē, vienkārši pēc kārtas spiežot Tālāk, Tālāk un Pabeigt, var iedzīvoties pārsteigumos.

Potenciāli nevēlamas programmas savā datorā pa retam gadās ielaist arī apzinīgiem datorlietotājiem, tāpēc datoru laiku pa laikam der pārbaudīt ar kādu no nevēlamās programmatūras skenētājiem, piemēram, Malwarebytes

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!