2020. gadā Eiropas Savienībā pirmo reizi elektrība lielākoties iegūta no atjaunojamajiem enerģijas resursiem

2020. gadā Eiropas Savienībā pirmo reizi elektrība lielākoties iegūta no atjaunojamajiem enerģijas resursiem

Atjaunojamie enerģijas resursi lēnām, bet mērķtiecīgi atrod savu vietu arvien vairāk nozarēs, kur tie aizstāj videi nedraudzīgo fosilo kurināmo. Neliela uzvara beidzot panākta elektroenerģijas jomā. Noskaidrots, ka pērn Eiropas Savienībā (ES) elektrības ieguvē visvairāk tika izmantoti tieši atjaunojamie enerģijas resursi, kas ar nelielu starpību pārspēja fosilā kurināmā lietojumu. 

Saskaņā ar ziņojumu, ko nesen publicēja uzņēmumi Ember un Agora Energiewende -

ar atjaunojamo enerģijas resursu palīdzību ES 2020. gadā tika iegūti 38% elektrības.

Tas ir visai mazs pārsvars salīdzinājumā ar fosilo kurināmo, no kura pērn tika iegūti 37% elektroenerģijas. Tikmēr atlikušie 25% elektrības iegūti no kodolenerģijas. 

Kopumā šīs ir visai labas ziņas, jo pirmo reizi ES nosacīti lielākā daļa elektrības saražota ar atjaunojamo dabas resursu - vēja un ūdens - palīdzību. Tajā pašā laikā izmaiņas nav tik būtiskas un atjaunojamo enerģijas resursu izmantojumam elektrības ieguvē jābūt krietni lielākam un ar straujāku izaugsmi, jo tikai tā kādu labumu no šī visa iegūs planēta. 

Agora Energiewende direktors Patriks Gričens (Patrick Graichen) savā paziņojumā norādījis, ka -

atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanas pieaugums, apsteidzot fosilo kurināmo, ir nozīmīgs pagrieziena punkts Eiropas pārejā uz tīru enerģiju.

Vienlaikus viņš izceļ faktu par ES mērķi līdz 2030. gadam aptuveni uz pusi samazināt oglekļa dioksīda emsijas, savukārt līdz 2050. gadam kļūt par CO2 neitrālu reģionu. Lai šādu mērķi varētu sasniegt, pēc Gričena uzskatiem, pāreja no fosilā kurināmā uz atjaunojamajiem enerģijas resursiem elektrības ieguvē būtu jāveic divreiz ātrāk nekā tas notiek tagad. 

Tuvāk apskatot katru resursu atsevišķi, ziņojumā norādīts, ka pērn par 10% palielinājās enerģijas ieguve no saules un vēja. Savukārt ogļu ieguve samazinājās par par 20%. Arī kodolenerģijas ražošana pērn dramatiski samazinājās.

Pateicoties visam šim progresam, aprēķināts, ka pērn Eiropā ražotā elektrība bijusi par 29% tīrāka nekā pirms pieciem gadiem.

Ja 2015. gadā uz katru kilovatstundu tika radīti ap 317 grami oglekļa dioksīda, tad 2020. gadā tie jau bija 226 grami CO2. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!