Eksperti gaida Zviedrijas drīzu atteikšanos no skaidras naudas izmantošanas

Eksperti gaida Zviedrijas drīzu atteikšanos no skaidras naudas izmantošanas

Zviedrija nākošo sešu gadu laikā pilnībā atteiksies no skaidras naudas izmantošanas, liecina Zviedrijas Karaliskā tehnoloģiskā institūta pētnieka Niklasa Arvidsona, un viņa kolēģa no Dānijas Kopenhāgernas ekonomikas skolas Jonasa Hedmana veikta analīze.

Tostarp pētnieki atsaucas uz Zviedrijas Centrālās bankas datiem, atbilstīgi kuriem 2016. gadā valstī tikai 15% maksājumu tika veikti ar skaidru naudu, kas ir par 40% mazāk, nekā 2010. gadā. Tāpat šajā laikā par 40% samazinājies arī apgrozībā esošo Zviedrijas kronu banknošu daudzums.

Banku kartes popularitātes ziņā tikmēr daudzkārt apsteidz mobilās maksājumu sistēmas – tikai 0,4% maksājumu Zviedrijā tiek veikti, izmantojot mobilos servisus, N. Arvidsons un J. Hedmans atzīmējuši intervijā izdevumam Computer Sweden.

Pāreja uz bezskaidriem norēķiniem būs izdevīga arī tirdzniecības uzņēmumiem.

Atbilstīgi zinātnieku aplēsēm, skaidras naudas apstrādei Zviedrijas tirdzniecības vietas tērē vidēji 113 minūtes dienā, kas nozīmē, ka banknošu un monētu apstrāde samazina preču vērtību par 3,9%.

Tajā pašā laikā daudzi it īpaši nelielo veikaliņu īpašnieki atsakās atzīt šo faktu, un uzskata, ka izdevīgāk ir pieņemt maksājumus skaidrā naudā, norāda pētījuma autori.

Vienlaikus viņi uzskata, ka līdz 2023. gadam mainīsies arī vairākuma atlikušo skeptiķu viedoklis, gan piebilstot, ka tomēr paliks atsevišķas cilvēku grupas, kurām būs grūti adaptēties jaunajai situācijai. Pie tādām pētnieki pieskaita padzīvojušus pilsoņus, imigrantus, nelielus uzņēmējus un cilvēkus ar dažāda veida invaliditāti.

Jāpiebilst, ka analītiķi pieļauj iespēju, ka no skaidras naudas izmantošanas pārskatāmā nākotnē var atteikties arī tādas valstis kā Indija un Ķīna. Indijā pāriešanu uz bezskaidras naudas norēķiniem aktīvi lobē patlabanējā valdība, savukārt Ķīnā ļoti populāras ir kļuvušas mobilās maksājumu sistēmas.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!