Kanādas eksperimenta ar garantētajiem ienākumiem mērķis - cīņa pret birokrātiju

Kanādas eksperimenta ar garantētajiem ienākumiem mērķis - cīņa pret birokrātiju

Līdz maija beigām Kanādas Ontario provincē ilgs dalībnieku atlasei eksperimentam ar sociālajām izmaksām, ļoti līdzīgām garantētajam beznosacījumu ienākumam, vēsta Fast Company. Projekta ietvaros tiks atlasīti provinces iedzīvotāji bez patstāvīgas darba vietas, kā arī iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem un cilvēki, kas nesaņem nekādus valsts pabalstus.

Eksperiments sākās vēl pagājušā gada vasarā, lai gan 4000 tā dalībnieku atlase noslēgsies tikai šā gada maijā. Projekta dalībnieki tiks izvēlēti pēc gadījuma principa starp visiem izvirzītajām prasībām atbilstošiem trīs provinces pilsētu – Lindsejas, Hamiltonas un Tanderbejas, aglomerāciju iedzīvotājiem. Pēc tam viņiem līdz 2020. gadam tiks regulāri maksāti ikmēneša pabalsti.

Vienam cilvēkam eksperimenta ietvaros tiks izmaksāts līdz 16 989 Kanādas dolāriem gadā, laulātajiem – pa abiem kopā līdz 24 027 dolāriem gadā.

Ja eksperimenta dalībnieks atradīs darbu, viņam par jebkuriem ienākumiem, lielākiem par 200 dolāriem, nāksies maksāt nodokli 50% apmērā no nopelnītās summas.

Lai arī Fast Company šo eksperimentu pieskaita pie beznosacījumu pamata ienākumu kategorijas, formāli tas vairāk līdzinās garantētā minimālā ienākuma sistēmai. Pie šīs sistēmas tiek pieskaitīti gadījumi, kad trūcīgajiem iedzīvotājiem tiek izmaksāti pabalsti, kas viņiem nodrošina kādu noteiktu ienākumu līmeni, un arī šajā eksperimentā piedalīsies tikai trūcīgie iedzīvotāji, vai iedzīvotāji ar nestabiliem ienākumiem.

Kā paziņojusi provinces premjerministre Ketlība Vina, galvenais eksperimenta mērķis ir birokrātijas samazināšana.

„Tradicionālās sociālo garantiju sistēmas nemitīgi prasa no cilvēkiem dažādas atskaites. Lai saņemtu naudu, cilvēkiem nākas pārvarēt dažādus šķēršļus un pildīt bieži vien neloģiskas prasības,” norādījusi ministre.

K. Vina uzsvērusi, ka cilvēki ir pelnījuši vairāk cieņas un uzticības. „Mums ir jātic, ka cilvēki vēlēsies strādāt un kļūt par sabiedrības locekļiem. Cilvēki nevēlas, lai uz viņiem raudzītos no augšas uz leju un uzskatītu viņus par nastu,” piebildusi K. Vina, norādot, ka sociālo garantiju saņēmējiem nākas regulāri pierādīt, ka viņiem nepietiek līdzekļu vajadzību nodrošināšanai, tāpat vienlaikus no viņiem tiek prasīti darba meklējumi. Katru šādu gadījumu valstij nākas izskatīt individuāli, kas prasa daudz laika un finanšu resursu. Eksperimenta ietvaros visas šīs prasības tiks atceltas.

Savukārt eksperimenta rezultātus izvērtēs eksperti, kuri cer noskaidrot, cik izmaksās garantētais ienākums varas iestādēm, un vai tas izrādīsies izdevīgāks, nekā esošo sociālo garantiju sistēma. Tāpat eksperiments parādīs, kā garantētais ienākumus ietekmē darba meklējumus, kā arī ienākumu saņēmēju veselības un psiholoģisko stāvokli.

Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!