Ķīna sper platu soli pretī pārejai uz savu digitālo valūtu

Ķīna sper platu soli pretī pārejai uz savu digitālo valūtu

Ķīna ir tehnoloģiju lielvalsts, un tas lielajam milzim Austrumos ir jāpierāda visās jomās. Viena no tām ir finanses, kur centieni atteikties no tādas lietas kā naudasmaks iegājuši jaunā līmenī, izmēģinot Ķīnas valūtas juaņas digitālo versiju. Tam valsts sarīkojusi vērienīgu loteriju, kur 50 000 laimīgo uzvarētāju saņēma kabatas naudas apjoma digitālo juaņu, ko varēja iztērēt vietējās tirdzniecības vietās. 

Loterijas vajadzībām Ķīna piešķīra 10 miljonus juaņu jeb 1.5 miljonus ASV dolāru. Savukārt Ķīnas Tautas Banka nejauši izvēlētiem 50 000 iedzīvotāju katram piešķīra 200 digitālo juaņu jeb 30 ASV dolāru. Lai varētu kaut ko iegādāties par šo naudiņu, laimētajam vispirms bija jālejupielādē aplikācija “Renminb”. Ar tās palīdzību laimestu varēja izlietot kādās no vairākiem tūkstošiem tirdzniecības vietu, ieskaitot lielveikalus, aptiekas, kā arī amerikāņu mazumtirdzniecības giganta Walmart veikalus Šeņdženas Luohu rajonā (acīmredzot loterija bija īpaši paredzēta šī rajona iedzīvotājiem).

Jāsaka, ka kopumā digitālie maksājumi Ķīnā ir gluži parasta ikdiena, atšķiras tikai tas, ar kādu digitālo risinājumu norēķinies. Piemēram, digitālie maksājumi, kas iet caur uzņēmumiem TenCent un AliPay Ķīnā ir ļoti populāri. Tāpat arī iespēja ikdienā lietot digitālo valūtu ķīniešiem nav nekāds jaunums.

Pirmais šāda veida eksperiments notika pērn, kad testa programmas ietvaros iedzīvotāji varēja norēķināties ar digitālo juaņu dažādās tirdzniecības vietās, ieskaitot McDonald’s un Subway.

Lai arī digitālās valūtas varētu šķist līdzīgas kriptovalūtām, piemēram, bitkoin, atšķirīgais šeit ir valūtas pārvaldība. Ja kriptovalūtas ir decentralizētas, tad digitālo juaņu pilnībā savā kontrolē pārņemtu valsts pārvaldītā Ķīnas Tautas Banka.

Būtiski, ka Ķīna nav vienīgā valsts, kas apsver pāreju uz savu digitālo valūtu. Arī Japānas banka ir domājusi par plāniem transformēt savu valūtu, tomēr nekas vairāk par to šobrīd netiek atklāts.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!