Universālo pamata ienākumu Latvijā neieviesīs

Universālo pamata ienākumu Latvijā neieviesīs

Labklājības ministrs Jānis Reirs un sociālās jomas eksperti norāda, ka Latvijai nebūtu izdevīgi ieviest universālo pamata ienākumu (UPI), sekojot Somijas piemēram. 

Universālos pamata ienākumus pērn kā sociālu eksperimentu ieviesa Somija, un tos pārtrauks maksāt šī gada nogalē – līdz ar šī eksperimenta noslēgšanos. No aptuveni 175 tūkstošiem bezdarbnieku vecumā no 25 līdz 58 tika izlozēti 2000 cilvēku, kuriem nav algots darbs ilgāk par gadu vai arī darba pieredze nesasniedz sešus mēnešus. UPI ietver 560 eiro lielu pabalstu, kas nav aplikts ar nodokļiem, un tas tiks tiek maksāts divus gadus. Universālā ienākumu nodokļa izmaksāšana var tikt apturēta tādos gadījumos, ja ienākumu saņēmējs aizgājis armijā, pārcēlies uz citu valsti vai nokļuvis cietumā.

Jānorāda, ka Somijā pret šo sociālo eksperimentu ir diezgan pretrunīgi viedokļi. Daļa atbalsta ideju par bezdarbnieka stāvokļa uzlabošanu un uzskata, ka šī nauda sniegs finansiālu drošību bez darba esošajam. Savukārt citi viedokļi balstās uzskatos, ka šis eksperiments esot  nevajadzīgs un pārāk dārgs. Jāatzīmē, ka Somijā par šo eksperimentu tiek tērēti 20 miljoni eiro nodokļu maksātāju naudas.

Balstoties uz Somijas pieredzi šajā eksperimentā, Labklājības ministrs J. Reirs un sociālās jomas eksperti uzsver, ka -

Latvijā vispirms vajadzētu parūpēties par tām sabiedrības grupām, kas pašas sevi objektīvu iemeslu dēļ nespēj nodrošināt, piemēram, bērni, cilvēki ar īpašām vajadzībām, pensionāri. Turpretī cilvēkiem, kas spēj par sevi parūpēties, bet nav atraduši darbu, būtu pašiem jādomā, kā uzlabot savu stāvokli sabiedrībā un integrēties darba tirgū.

Ideju par UPI ieviešanu ir apsvērušas jau vairākas valstis, piemēram, Šveice, Kanāda, Nīderlande, Indijā un citas.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!