Vai Bitcoin ir "norakstīts" kā maksāšanas līdzeklis?

Vai Bitcoin ir "norakstīts" kā maksāšanas līdzeklis?

Noslēpumainais Satoši Nakamoto bija iecerējis Bitcoin kā virtuālu valūtu, kura atbrīvos cilvēci no centrālo valdību kontrolētiem maksāšanas līdzekļiem, tomēr šo ieceri nav izdevies realizēt, jo Bitcoin no maksāšanas līdzekļa ir pārvērties par aktīvu, raksta Engadget.

Izdevumus norāda, ka pēdējā gada laikā vērojamā milzīgā investoru interese par Bitcoin neatstāj gandrīz nekādas cerības uz Bitcoin pārvēršanos par reālu valūtu. Kā izteicies Džordžijas universitātes ekonomikas profesors Džefrijs Dorfmans, valūtas jēga ir tās stabilitātē. Visi vai gandrīz visi vēlas dolāru, kura vērtība piektdien ir tāda pati, kā pirmdien. Un lai arī pastāv iespējas nedaudz nopelnīt arī uz dolāra kursa rēķina, jebkurš ekonomists pateikts, ka valūta – tas nav aktīvs. Tikmēr dārgmetāls – tas ir aktīvs. Un

Bitcoin, pēc visa spriežot, ir kļuvis par dārgmetālu digitālo alternatīvu, norādījis Dorfmans.

Nakamoto izstrādāja Bitcoin tā, lai virtuālo monētu skaits būtu ierobežots ar 21 miljonu. Tādējādi tas ir deflacionāls pēc būtības, kas nozīmē pastāvīgu Bitcoin cenas kāpumu. Tikmēr ekonomika nevar balstīties uz deflacionālu instrumentu, savukārt uzskata Nobela balvas ekonomikā laureāts Pols Krugmans.

Krugmans sarunā ar izdevumu kā piemēru minējis 1970. gados Vašingtonas entuziastu izveidota auklīšu kooperatīva vēsturi. Katram no 150 laulātajiem pāriem, kas nolēma izmantot kooperatīva pakalpojumus, tika izsniegts pa kuponam, līdzvērtīgam vienai ar bērnu pavadītai stundai. Tomēr vecāki tā vietā, lai aicinātu auklītes pieskatīt bērnus, sāka krāt kuponus „nebaltai dienai”. Rezultātā šī primitīvā ekonomika sāka izjukt, pārtopot par Lielās depresijas analogu miniatūrā.

Par risinājumu, protams, varētu kļūt papildus kuponu nodrukāšana, tomēr kooperatori līdz tam neaizdomājās, bet Bitcoin šāds „drošības vārstulis” nav paredzēts vispār. Tādēļ

jo vairāk cilvēku uzkrāj virtuālās monētas tā vietā, lai ar tām norēķinātos, jo lielāks ir risks, ka Bitcoin kurss sabruks, uzskata Krugmans.

Nav izslēgts, ka tuvākajās desmitgadēs šī problēma tomēr tiks atrisināta, un kriptovalūtas ienāks mūsu ikdienā, ja vien „burbulis” Bitcoin tirgū uz ilgiem gadiem nelikvidēs cilvēku interesi par šādiem maksāšanas līdzekļiem, noslēgumā secina Engadget.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!