Starp atjaunojamās enerģētikas nozarēm dominē saules enerģētika

Starp atjaunojamās enerģētikas nozarēm dominē saules enerģētika

2016. gada beigās pasaulē kopumā atjaunojamās enerģētikas nozarē bija nodarbināti 9,8 miljoni cilvēku, kas ir par 1,1% vairāk nekā 2015. gadā, liecina Starptautiskās atjaunojamās enerģētikas aģentūras (IRENA) dati, vēsta aģentūra Bloomberg, norādot, ka pēdējos divos gados palēlinās nozarē strādājošo skaita pieaugums.

Tajā pašā laikā aizvien jaunus rekordus turpina uzstādīt saules enerģētika, kurā 2016. gada beigās bija nodarbināti 3,09 miljoni cilvēku. Publikācijā norādīts, ka laika posmā kopš 2012. gada ir divkāršojies saules un arī vēja enerģētikas nozarēs nodarbināto cilvēku skaits.

Atbilstīgi IRENA ģenerāldirektora Adnana Amina vārdiem, izaugsmes tempu palēlināšanās ir saistīta ar izmaiņām industrijā. Pēdējos gados par prioritāti ir kļuvusi ģenerējošo jaudu uzstādīšana, remonts un ekspluatācija, bet tās ir jomas, kas tradcionāli aug lēnāk par ražošanu.

Aiz saules enerģētikas nākošā aktīvākā darbiniekus piesaistošā industrija ir enerģijas ražošana no biodegvielas (1,7 miljoni), tālāk seko lielās hidroelektrostacijas (1,5 miljoni), vēja enerģētika (1,1 miljons), solārās dzesēšanas vai apsildes sistēmas (828 tūkstoši) un biomasas ražošana (723 tūkstoši).

Visvairāk darbavietu atjaunojamās enerģētikas jomā (neskaitot hidroenerģētiku) ir radīts Ķīnā – 2016. gada beigās šajā valstī atjaunojamā enerģētika nodrošināja ar darbu 3,643 miljonus cilvēku. Tas skaidrojams ar faktu, ka Ķīna investē nozarē rekordlielas summas un apsteidz pārējās valstīs atjaunojamās enerģētikas jaudu ziņā. Otrajā un trešajā vietā atrodas Brazīlija (876 tūkstoši) un ASV (777 tūkstoši darba vietu). Tajā pašā laikā 2016. gadā 62% no visām jaunajām darba vietām ir radīts Āzijā.

Līdz 2030. gadam darbavietu skaits atjaunojamajā enerģētikā sasniegs jau 24 miljonus, vēsta Bloomberg Markets.

Atbilstīgi ASV Enerģētikas ministrijas datiem, saules enerģētika Savienotajās Valstīs jau rada vairāk jaunu darbavietu, nekā tradcionālā enerģētika. Kopumā 2016. gadā ASV enerģētikas sektors radīja ap 300 tūkstošiem jaunu darba vietu, jeb 14% no no visām jaunajām darba vietām ASV. Gandrīz puse jeb 133 tūkstoši no jaunajām darbavietam enerģētikas sektorā tika radītas tā dēvētās tīrās enerģētikas nozarē. Atbilstīgi organizācijas The Solar Foundation datiem, saules enerģētikas industrija aug 13 reizes ātrāk, nekā visa nacionālā ekonomika.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!