Uzņēmuma IT vadības un attīstības izaicinājumi

Uzņēmuma IT vadības un attīstības izaicinājumi

Mūsdienu uzņēmumam savā darbībā jāsaskaras ar daudziem izaicinājumiem, kuri ietver gan uzņēmuma attīstību, gan mūsdienīgu pakalpojumu izstrādi. Gudrs uzņēmums savā attīstībā ietver jaunākās tehnoloģijas un rada pakalpojumus, savienojot biznesu un IT.

28. septembrī notika BiSMART konference „Uzņēmuma IT vadības un attīstības izaicinājumi”, kurā pulcējās lielo un vidējo uzņēmumu IT nozares vadošie speciālisti. Konferences gaitā caur diskusijām, prezentācijām, ekspertu viedokļiem tika noskaidrotas jaunākās IT tendences – Reāllaiks, Internet of Things, Blockchain un citas. Tika sniegtas atbildes uz jautājumiem – Kā pamanīt kiberuzbrukumus un operatīvi novērst tos? Kā efektīvi vadīt IT saimniecību ar esošajiem resursiem un kā audzēt kapacitāti bez papildu ieguldījumiem? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem atbildes sniedza IT nozares vadošie eksperti. Konferenci atklāja īpašais viesis Dr. Axel Koester, kas ir gan IBM Vadošais Tehnologs / IBM Tehniskās ekselences centra vadītājs, gan vadošais IT speciālists un viedokļa līderis.

IBM vadošais tehnologs Dr. Axel Koester pastāstīja par informācijas tehnoloģijām pēc desmit gadiem. Dati un mākslīgais intelekts būs balsts IT nozarei. Kā piemērs tika minēts uz mākslīgā intelekta balstīts dators IBM Watson, kurš, izmantojot attēlu, atpazīst attēla uzņemšanas vietu, nosaka objekta krāsas, darbības, cilvēka dzimumu, vecumu, atšķir dzīvnieku sugas, dažādus priekšmetus un tā tālāk. Axel Koester kā vienu no IT sasniegumiem minēja arī kvantu datoru.

Šis dators spēj izrēķināt dažādus algoritmus, to var arī izmantot zāļu atklāšanā – ar datora palīdzību meklē attiecīgas atomiskas struktūras, lai atrastu iespējamu variantu jaunām zālēm. 

Par to, kādas ir jaunākās tendences IT jomā un kā datos balstītus pakalpojumus pārvērst ienesīgā biznesā, pastāstīja SAP Latvia vadītājs Ainārs Bemberis. Tika minēti vairāki piemēri, kur pakalpojums rodas, savienojot biznesu un IT. Apavu ražotājs Asics piekopj Foot ID tehniku – klienta kāja tiek personificēta, un apavi tiek pielāgoti tam sporta veidam, ar ko klients vēlas nodarboties. Kā vienu no jaunākajām tendencēm IT jomā Ainārs Bemberis minēja Blockchain tehnoloģiju. Šai tehnoloģijai ir vairākas funkcijas, piemēram, „digitālais dvīnis” – iespēja pārvaldīt zināmā attālumā esošus īpašumus, piemēram, noliktava vai vēja ģenerātors.

Interneta vietnes aizsardzība un ātra satura piegāde klientam ir tie izaicinājumi, ar kuriem saskaras visi uzņēmumi, kas izveidojuši savu tīmekļa vietni. Tīmekļa vietnes datu drošība ir atkarīga no tā, cik lielā mērā uzņēmums nodrošina savu datu aizsardzību. Publiska IP adrešu pieejamība var izraisīt kiberuzbrukumus, kas padara vietni nepieejamu klientam. Pētījumi rāda, ka, ja mājaslapa neatveras sešu sekunžu laikā, potenciālais uzņēmuma klients ir pazaudēts. Telia Latvija Datu pārraides nodaļas vadītājs Jānis Kuiva iepazīstināja ar informāciju par tīmekļa satura piegādes tīklu CDN – Content Delivery Network. Šī tīmekļa sistēma nodrošina ātru satura piegādi klientam, kā arī lieliski risina datu drošības jautājumus. Drošības jautājumi saistāmi, piemēram, ar DDoS – Distributed Denial of Service uzbrukumiem, kā arī ar citiem kiberuzbrukumiem tīmekļa vietnēm. Izsakot prognozes par CDN nākotnes attīstību, tika izvirzīts pieņēmums, ka 2021. gadā 71% no pasaules interneta datuplūsmas veidos CDN.

Par kiberdrošību un to, kā laikus pamanīt kiberuzbrukumus un novērst tos, stāstīja PwC ITS valdes loceklis Ēriks Dobelis. Kā viena no galvenajām problēmām kiberdrošībā tika minēta kiberuzbrukumu laicīgu nepamanīšanu. Savā prezentācijā Ēriks Dobelis skaidroja, ka kiberuzbrukumu novēršanai nepietiek tikai ar pamata pasākumiem datu drošības nodrošināšanā -  drošības testu veikšanu un uzraudzīšanu. Nepieciešams veikt vēl citus papildus drošības pasākumus, piemēram, lietojuma ugunsmūris.

Visu konferences lektoru prezentācijas video formātā pieejamas BiSMART arhīvā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!