Interneta darbības pārtraukumi pērn izmaksājuši 8 miljardus dolāru

Interneta darbības pārtraukumi pērn izmaksājuši 8 miljardus dolāru

Internets mūsdienās ir teju visa pamats, un ik sekundi mēs tam dodam aizvien lielāku varu pār darījumiem, procesiem un mūsu dzīvi kopumā. No interneta esamības vai neesamības atkarīgs aizvien vairāk, un grūti pat iedomāties, cik milzīgi būtu zaudējumi, ja visā pasaulē vienlaicīgi kaut uz vienu sekundi internets nestrādātu. Tikmēr citi aprēķini liecina, ka interneta pazušana pērn uz vairāk nekā 18 000 stundām globālajai ekonomikai kopumā izmaksājusi astoņus miljardus dolāru.

Ziņu medijs “CNN Business” vēsta, ka, ņemot vērā interneta darbības traucējumus, pērn ekonomiski visvairāk cietusi Irāka, zaudējot aptuveni 2,3 miljardus dolāru 263 stundu laikā, kad tika pārtraukta interneta darbība. Detalizētu ziņojumu par interneta darbības traucējumiem 122 pasaules valstīs un to izraisītajām sekām pērn publicējusi interneta pētījumu firma “Top10VPN”. Pats ziņojums balstās uz interneta brīvības uzraudzības firmas “Netblocks” un aizstāvības grupas “The Internet Society” iegūtajiem datiem.

Pētnieki Semjuels Vudhams (Samuel Woodhams) un Simons Migliano (Simon Migliano) norādījuši, ka -

ekonomiskajā ziņā interneta darbības traucējumi var ietekmēt ne tikai formālo ekonomiku, bet arī neformālo, īpaši mazāk attīstītajās valstīs.

Tas var izraisīt arī paliekošu kaitējumu, zaudējot investoru uzticību un kavējot valstu attīstību kopumā. Viņi piebilst, ka cilvēktiesību jomā šie pārtraukumi būtiski ietekmē pilsoņu vārda brīvību un tiesības uz informāciju, kas var pat izraisīt vardarbības pieaugumu.

Interneta pazušana attiecīgajā valstī pēdējos gados aizvien biežāk saistāma nevis, piemēram, ar zemūdens sakaru kabeļu sabojāšanos, bet tā ir apzināta valdības rīcība. Tas ir iemesls, kāpēc tieši pēdējo piecu gadu laikā interneta atslēgumu skaits pasaulē palielinājies. Valstu valdības šādu lēmumu bieži vien pieņem, lai kontrolētu nemierus un protestus. Pēc Vašingtonā esošās nevalstiskās organizācijas “Freedom House” teiktā, kopš pagājušā gada gandrīz puse pasaules iedzīvotāju dzīvo valstī, kur varas iestādes bieži politisku iemeslu dēļ apzināti atslēdz internetu. Šāda taktika nav raksturīga tikai autokrātiskiem režīmiem. Piemēram, pērn šāda rīcība no Indijas varas iestāžu puses Indijas ekonomikai izmaksājusi 1,3 miljardus dolāru.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!