Liela daļa iedzīvotāju joprojām vieglprātīgi iepērkas internetā

Liela daļa iedzīvotāju joprojām vieglprātīgi iepērkas internetā

Laikā, kad e-komercija izvēršas plašumā un iespēju iepirkties tiešsaistē piedāvā aizvien vairāk komersantu, savu laimi vienlaikus vēlas izmēģināt arī liela daļa krāpnieku. Uzdodoties par neaptverami izdevīgu preču tirgotājiem, tie savos tīklos ievilina ne vienu vien klientu. Par to liecina arī aptaujas rezultāti, kurā noskaidrots, ka Latvijas iedzīvotāji diezgan vieglprātīgi veic pirkumus internetā, un liela daļa arī iekrīt krāpnieku nagos.

Novembrī veiktajā aptaujā noskaidrots, ka no visiem Latvijas iedzīvotājiem, kas mēdz iepirkties internetā, vairāk nekā trešā daļa jeb 36% vismaz reizi ir piedzīvojuši krāpnieciskas darbības, vēloties kāroto preci iegādāties e-vidē. Secināts, ka ceturtā daļa lauku reģionos dzīvojošu iedzīvotāju, kas iepērkas internetā, nekad nepārbauda e-veikalu uzticamību. Salīdzinoši Rīgas un mazpilsētu iedzīvotāji rūpīgāk pārbauda attiecīgo e-komersantu pirms ķeras pie virtuālā veikala ķemmēšanas - par drošu iepirkšanos pārliecinās ap 90% šo iedzīvotāju.

Būtiski arī tas, ka gados jaunāki iedzīvotāji biežāk pievērš uzmanību ar drošību saistītiem jautājumiem. Noskaidrots, ka 88% aptaujas dalībnieku vecumā no 18 līdz 30 gadiem pirms veic pirkumu internetā, pārliecinās par drošības aspektiem un to, ka neiekritīs krāpnieku nagos. Šajā ziņā gausāki ir pārējo vecuma grupu iedzīvotāji, kas retāk pārliecinās par e-veikalu drošību. 

Visbiežāk minētā krāpšanas metode, ar ko saskārušies 15% iedzīvotāju, ir situācija, kad par preci ir samaksāts, taču tā nav piegādāta.

Tikpat daudz aptaujas dalībnieku atzinuši, ka apkrāpti, jo sūtījums nav atbildis internetā norādītajai precei. Uz pusi mazāk jeb 8% iedzīvotāju saskārušies ar krāpniecību, kad pasūtītās preces vietā piegādāta cita. 

Šī aptauja veikta kampaņas “#PatiesiViltots” ietvaros, ko organizē Omniva Latvia sadarbībā ar Swedbank un interneta veikalu “Xnet”. Kampaņas mērķis ir veicināt drošāku pirkumu iegādi internetā. Tās ietvaros bez aptaujas un citām aktivitātēm izveidota arī viltus mājaslapa – interneta veikals, kurā reklamēti ļoti izdevīgi piedāvājumi, tādējādi uzrunājot tos, kurus lielas atlaides mudina riskēt ar savu datu un naudas resursu drošību. Eksperimenta rezultātā noskaidrojies, ka 9200 Latvijas iedzīvotāju apmeklējuši šo viltus interneta veikalu un 10% no tiem pat vēlējušies tajā veikt pirkumu, nepadomājot par iespējamiem krāpniecības riskiem.   

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!