Panākta vienošanās par autortiesībām interneta vidē

Panākta vienošanās par autortiesībām interneta vidē

Ar katru dienu interneta vidē tiek publicēts lērums visdažādākā satura ierakstu – mūzika, video, raksti un citi. Līdz šim 17 gadu ilgā prakse par internetā publicēto mākslinieku un žurnālistu saturu ļāva interneta kompānijām nopelnīt krietni vairāk, salīdzinot ar pašiem satura autoriem. Nu, pēc vairāk kā divu gadu ilgām debatēm beidzot panākta vienošanās autortiesību jomā.

Eiropas Savienības (ES) institūcijas beidzot panākušas vienprātību autortiesību jautājumā. Vienošanās paredz, ka interneta platformas un lielie ziņu apkopotāji, piemēram, Google News nedrīkstēs patvaļīgi pārpublicēt internetā ievietoto saturu, tādējādi pārkāpjot autortiesības. Panāktā vienošanās arī nozīmē to, ka interneta platformām tagad būs krietni lielāka atbildība par publicēto saturu, kas likumsakarīgi paredz arī sodu piemērošanu, ja tiks fiksēts autortiesību pārkāpums.

Tikmēr ES komisārs digitālā tirgus jautājumos Andruss Ansips uzsvēra, ka jaunie noteikumi paredz arī krietni lielāku interneta lietotāju aizsardzību. Konkrētāk, lietotājiem būs daudz lielāka skaidrība, piemēram par to, ko drīkst un ko nedrīkst augšupielādēt, kā arī nebūs jāsatraucas par iespējamu sodu, ja tomēr gadījies pārkāpt autortiesības.

Panāktā vienošanās paredz to, ka licensēšana būs interneta platformu nevis lietotāju pienākums.

Tātad automātiski atbildība par satura izmantošanu tiek uzlikta, piemēram, minētajām interneta platformām.  

Jāpiebilst, ka jauno noteikumu par autortiesībām pieņemšanas gaita nevedās tik gludi un mierīgi kā cerēts. Savu viedokli par izmaiņām noteikumos pauda divas puses – Eiropas izdevēji un kultūras nozares pārstāvji, kuri vēlējās vēl stingrāku nostāju autortiesību jautājumos. Savukārt otru pusi pārstāvēja lielās IT kompānijas, kas uzskatīja, ka jaunie noteikumi nodarīs lielu kaitējumu internetam.

Panāktā vienošanās paredz arī vairākus izņēmumus. Piemēram, noteikumi neattieksies uz mazajām IT platformām, tiešsaistes enciklopēdijām, kā arī uz publicēto saturu izglītības sfērā, muzejos un bibliotēkās.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!