Viedtālruņu lietotāji Latvijā aktīvi patērē nelegālo interneta saturu

Viedtālruņu lietotāji Latvijā aktīvi patērē nelegālo interneta saturu

Viedtālruņu īpašnieki Latvijā aktīvi patērē nelegāli pieejamo interneta saturu – tāds ir galvenais secinājums Kultūras ministrijas (KM) pirmo reizi Latvijā veiktajā pētījumā “Latvijas viedtālruņu lietotāju autortiesību un blakustiesību objektu izmantošanas paradumi”. Bez tam, noskaidrots, ka kūtru legālā satura patēriņu ietekmē arī iedzīvotāju vājās zināšanas par legāliem un nelegāliem interneta resursiem.

KM veiktajā aptaujā noskaidrots, ka 66,5% Latvijas iedzīvotāju lieto viedtālruni, kuram ir interneta pieslēgums. Visaktīvāk jeb 62% aptaujāto norādījuši, ka viedtālruni izmanto, lai klausītos mūziku. 40% viedtālruni izmanto spēlēm, trešā daļa jeb 33% iedzīvotāju savā viedtālrunī skatās seriālus, TV pārraides un sporta sacensības. Nedaudz mazāk jeb teju 16% šo viedpalīgu izmanto elektronisko grāmatu lasīšanai.

Likumsakarīgi, taču aptaujā noskaidrots, ka visaktīvāk nelegāla interneta saturs tiek patērēts, lai klausītos mūziku. 40% aptaujāto atzinuši, ka mūziku klausās, izmantojot nelegālus interneta resursus. 32% aptaujas dalībnieku norādījuši, ka izmanto nelegāli pieejamo interneta saturu, lai skatītos filmas, spēlētu spēles. 25% nelegāli pieejamo saturu internetā izmanto, lai vērotu sporta sacensības. Savukārt 13,6% e-grāmatu lasīšanai izmanto ne tos legālākos interneta resursus. Būtiski, ka, salīdzinot kopējo kādas aktivitātes veicēju īpatsvaru ar tiem, kas tās veic, izmantojot nelegāli pieejamo interneta saturu, atšķirības ir pavisam nelielas. Tas nozīmē, ka -

lielais vairums aptaujāto viedtālruņos skatās filmas, sporta sacensības, spēlē spēles vai lasa e-grāmatas, izmantojot nelegālu interneta saturu.

Vaicāti par to, kas visvairāk ietekmē vēlmi patērēt nelegālos interneta resursus, lielākā daļa jeb 80% no nelegālā satura patērētājiem norādījuši uz vieglo pieejamību, kā arī legālā satura pārāk augsto cenu. 74% akcentējuši arī zemo risku tikt pieķertiem par nelegāla satura lietošanu un grūtības atšķirt legālu saturu no nelegāla.

No tiem aptaujas dalībniekiem, kas pieder legāla interneta satura lietotāju pulciņam, lielākā daļa jeb teju 80% norādījuši uz augstāku satura kvalitāti. 77% aptaujāto izvēlēties legālu saturu motivē bailes inficēt ierīci ar vīrusiem, kā arī ērtāka legālā satura piedāvātāju pakalpojumu lietošana un plašākas satura izvēles iespējas.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!