Latvijas uzņēmums sniegs pienesumu kosmosa izpētē

Latvijas uzņēmums sniegs pienesumu kosmosa izpētē

Šķiet, ka kosmosa dzīļu nebeidzamo plašumu izpētē nepieciešams vēl tikpat bezgalīgi ilgs darbs un laiks. Taču zīmīgi, ka šīs, skatam neaizsniedzamās pasaules atklāšanā, savu roku pieliek arī uzņēmumi no Latvijas. Viens no tiem radījis tehnoloģiju, kas pēc pāris gadiem nodrošinās kosmosa kuģa nolaišanos uz Mēness.

Latvijā bāzētais zinātņietilpīgais jaunuzņēmums Eventech pamatā nodarbojas ar lāzersistēmu radīšanu. Konkrētāk, kā norādījis uzņēmuma izpilddirektors Pāvels Razmajevs – tajā tiek izgatavotas elektroniskās mērierīces – lāzertālmēru sistēmas (SLR), kā notikumu taimeri. To pamata funkcija ir notikumu laika reģistrēšana, piemēram, precīza laika noteikšana, kas vajadzīgs gaisa impulsam, ceļojot no satelīta un atpakaļ. Eventech izpilddirektors arī piebilda, ka SLR tirgū uzņēmums ieņem līdera pozīcijas, ražojot 50% no visas tirgus produkcijas. Pārsvarā Eventech produkciju – notikumu taimerus - izmanto kosmosa stacijas attāluma mērīšanai no Zemes līdz satelītam. Runājot par šo taimeru līdz šim veiksmīgo noietu tirgū, tiek uzsvērta to augstā mērīšanas precizitāte, kas svārstās no 1 līdz 2 milimetru precizitātei gaismas ātrumā.

Zīmīgi, ka,

izmantojot savas ražotās lāzertālmēru sistēmas, uzņēmums pēc pāris gadiem nodrošinās kosmosa misijas “Luna 27” kosmosa kuģa nolaišanos uz Mēness.

Konkrētāk, tas izstrādās daļu no kosmosa kuģa nolaišanās sistēmas – “LiDAR” sensorus. Šie sensori nodrošinās augstas izšķirtspējas 3D mēness virsmas attēlu iegūšanu, kas, savukārt, palīdzēs kosmosa kuģim atrast piemērotāko un drošāko nolaišanās vietu uz mēness. Paredzēts, ka minētā kosmosa misija “Luna 27” ar Eventech līdzdalību norisināsies ap 2021. gadu.

P. Razmajevs arī piebilda ka šīs kosmosa tehnoloģijas ir nepieciešamas un var izmantot ne vien astronomijā, bet arī eksperimentālajā fizikā, gravimetrijā, ģeodēzijā, optikas komunikācijā un citās dabaszinātņu jomās. Taču vislielāko perspektīvu uzņēmums saredz tieši tehnoloģiju ražošanā kosmosa izpētei.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!