Nākamgad vismaz trīs valstis centīsies iekarot sarkano planētu

Nākamgad vismaz trīs valstis centīsies iekarot sarkano planētu

Lai arī Marss jau labu laiku tiek uzskatīts par visai piemērotu vietu, kur uzsākt jaunu un skaistu dzīvi, un, pēc Īlona Maska aplēsēm, tas varētu notikt jau tuvāko 20 gadu laikā, nevienam uz sarkanās planētas virsmas tā arī nav izdevies spert kāju. Taču, ņemot vērā lielo valstu aktīvos centienus izpētīt to tuvāk, dažs labs jau šī gadsimta vidū par savām mājām varētu saukt tieši Marsu. Zināms, ka jau nākamgad savus robotus uz turieni gatavas sūtīt vismaz trīs valstis.

Šī gada sākumā par ievērības cienīgu kļuva ziņa, ka pēc 14 gadus ilgas darbības uz Marsa savu misiju beidzis robots-pašgājējs “Opportunity”, kas ievāca datus par šo, jaunai dzīvei noskatīto planētu. Vienlaikus Marsa izpēti turpina veikt aparāti “InSight” un “Curiosity”, kā arī seši satelīti no ASV, Eiropas un Indijas. Tomēr šie planētas izpētes rīki vēl nav nekas, salīdzinot ar to, ko lielās valstis cer izmantot, lai gūtu Marsa iekarotājas godu.

Sacensības par šo titulu sāksies jau nākošgad, kad savus robotus uz Marsu sūtīs ASV, Ķīna, Eiropas Kosmosa aģentūra, kā arī Apvienotie Arābu Emirāti.

Ambiciozu soli Marsa iekarošanā nākošgad vēlas spert Eiropas Kosmosa aģentūra sadarbībā ar Krievijas Roskosmosu, plānojot ar izpletni uz sarkanās planētas nogādāt īpašu urbi, kas primāri veiks Marsa virsmas izpēti. “ExoMars” programmas vadītājs Fransuā Spoto informēja, ka došanās misijā paredzēta laikā no 2020. gada 26. jūlija līdz 11. augustam. Ja tā nebūs veiksmīga, tad Marsa iekarojumi būs jāatliek uz diviem gadiem. Tikmēr ķīnieši ar robota palīdzību vēlas vairāk izpētīt pašu Marsa atmosfēru un uz planētas atrodamos iežus un akmeņus. Ķīnas Kosmosa pārvaldes vietnieks Vu Janhua norādījis, ka vienā lidojumā uz Marsu plānots apvienot visu to, kas izmēģināts uz Mēness – gan riņķošanu pa orbītu, gan arī nosēšanos un zondēšanu. Kosmosa izpētē savu dalību pieteikuši arī Apvienotie Arābu Emirāti, kas ar kosmosa kuģa palīdzību cer izpētīt Marsa atmosfēras slāņus, lai saprastu, kā no planētas izdalās gāzes.  

Jāpiebilst, ka, pēc NASA aplēsēm, astronautu misija uz Marsu varētu sākties ne agrāk kā pēc 10 gadiem.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!