Atklājot gēnu sekvencēšanas centru, Latvijā attīstīs biomedicīnu

Atklājot gēnu sekvencēšanas centru, Latvijā attīstīs biomedicīnu

Biomedicīna ir joma, kas nākotnē sola ievērojamas pārmaiņas medicīnas nozarē, piemēram, gēnu analīzē un izpētē, kā arī pašu biotehnoloģiju attīstībā. Būtiski, ka tieši Latvija ir tā vieta, kur drīzumā gaidāma strauja biomedicīnas attīstība, nesen Rīgā atklājot gēnu sekvencēšanas centru, kura galvenās funkcijas būs veikt gēnu izpēti un tādējādi sekmēt dažādu nopietnu slimību ārstēšanu.

Vakar, 26. novembrī, “Lidostas parkā” savus atklāšanas svētkus piedzīvoja 15 miljonu vērtais Ķīnas gēnu pētniecības uzņēmuma “BGI Group” meitasuzņēmuma “Latvia MGI Tech” gēnu sekvencēšanas centrs. Tajā galvenokārt tiks veikta DNS izpēte, sperot soli tuvāk smagu slimību ārstēšanā, kā arī paredzēts tajā ražot gēnu sekvencēšanas iekārtas eksportam gan uz Eiropas Savienības valstīm, gan arī uz Āfriku un Tuvajiem Austrumiem. Zināms, ka pašreiz centrā tiks nodarbināti ap 80 biomedicīnas speciālistu – lielākoties Latvijas eksperti un zinātnieki.

Latvia MGI Tech vadītājs Andis Šlaitas norāda, ka gēnu sekvencēšana jeb process, kura laikā no cilvēka asins vai audu parauga iegūst ģenētisko informāciju, ir viens no centra darbības virzieniem. Tam nepieciešamas gēnu sekvencēšanas iekārtas. Desmit tādas ir jau izvietotas centrā, par vienu samaksājot 400 tūkstošus eiro. Ar tām būs iespējams gadā veikt apmēram 10 000 gēnu paraugu sekvencēšanu. Latvia MGI Tech vadītājs atklāj, ka nākamais solis centra pilnveidē būs sekvencēšanas reaģentu ražošanas uzsākšana, kas vēlāk būs gēnu sekvencēšanas centra galvenais darbības virziens.

Savukārt pēdējais centra attīstības posms ietver pašu gēnu sekvencēšanas iekārtu ražošanu, kas paredzētas eksportam uz minētajām valstīm.

Runājot par to, kāpēc tieši Latvija, konkrētāk, “Lidostas parks” izvēlēts par gēnu sekvencēšanas centra mājām, A. Šlaitas norāda uz vairākiem aspektiem. Viens no tiem ir loģistika, ļaujot ērti nodarboties ar eksportu uz Eiropas valstīm, kas būs nepieciešams vēlāk. 

Zināms, ka viens no pirmajiem projektiem, kas tiks uzsākts gēnu sekvencēšanas centrā, būs “Cilvēka mikrobiomu projekts”, kas paredz gēnu datu bankas izveidi, palīdzot efektīvāk analizēt dažādu slimību cēloņus.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!