Jauna platforma varētu savest kopā nieru donorus un pacientus

Jauna platforma varētu savest kopā nieru donorus un pacientus

Tehnoloģijas aizvien lielākam cilvēku skaitam, kas sirgst ar kādu kaiti, devušas otru iespēju dzīvot. Šoreiz potenciāls jaunai dzīvei tiek dots tiem, kam nepieciešama nieru pārstādīšana. Redzeslokā nonācis pirms pāris gadiem radīts medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums “Kidner”, un tajā izveidotā platforma, ļoti iespējams, drīzā nākotnē palīdzēs satikties cilvēkiem, kam nepieciešams ziedot nieri un tiem, kas gatavi to darīt.

Medicīnas tehnoloģiju uzņēmums “Kidner” Latvijā plašāk zināms kļuva dzīvesstila un tehnoloģiju pasākuma “Digital Freedom Festival” ietvaros, kur ar savu pieredzes stāstu uzstājās tā dibinātāja Sajida Zuarhi. Uzņēmums dibināts 2015. gadā, taču pagaidām tas ir prototipa stadijā, gaidot brīdi, kad tam tiks dota iespēja pilnveidoties tālāk.

Kidner izstrādātā, blokķēdē balstītā platforma, kas ļaus satikties nieru donoriem un pacientiem, kam orgāns vajadzīgs, plānota kā bezmaksas rīks. Tieši tāpēc funkcionēs kā risinājums arī tiem slimniekiem, kuriem nav laika un nepieciešamo finanšu līdzekļu nokļūt pie ikkatra, kas spējīgs ziedot tik vajadzīgo orgānu. Sajida Zuarhi ir krietni izpētījusi situāciju pasaulē nieru ziedošanas jomā, tāpēc zina teikt, ka pieprasījums pēc donoriem esot milzīgs, taču atsaucība – niecīga. Viņa uzsver, ka platforma piedāvātu iespēju reģistrēties gan potenciālajam nieru donoram, gan pacientam, kam nepieciešama nieru transplantācija.

Risinājums veidots uz blokķēdes pamata. Izmantojot šo tehnoloģiju, kā arī kriptogrāfiju un mašīnmācīšanos, algoritms spētu sameklēt atbilstošus donoru un pacientu pārus, vienlaikus izvairoties no personīgās informācijas vai sensitīvu veselības datu atklāšanas. Blokķēde arī būtu tā, kas sniedz decentralizētu vietu datu uzglabāšanai, savukārt kriptogrāfija nodrošinātu datu drošību un privātumu. Sajida Zuarhi uzsver, ka -

ar platformas palīdzību iespēja atrast nieru donoru palielinātos pat par 50%, kas ir salīdzinoši ļoti augsts rādītājs.

Viņa uzskata, ka šis ir visai ambiciozs projekts, kam nepieciešama ļoti spēcīga sadarbība ar medicīnu. Taču, viņasprāt, donoru pasaulē robežām nevajadzētu eksistēt, ja runa ir par dzīvību vai nāvi, un ir nepareizi, ka līdz šim nav iespējams laikus uzzināt, ka eksistē cilvēks, kurš pavisam noteikti var izglābt dzīvību.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!