Jauns sasniegums medicīnā – izprintēta pirmā 3D sirds

Jauns sasniegums medicīnā – izprintēta pirmā 3D sirds

3D printeri sniedz aizvien lielāku pienesumu dažādās jomās, piemēram, medicīnā, palīdzot ātrāk un efektīvāk salabot un izgatavot to, kas parasti ir tālu aiz spēju robežām vai arī prasītu milzu resursus. Iespēju izprintēt dažādus cilvēka iekšējos orgānus zinātnieki saskata jau labu laiku, taču nupat tas vainagojies ar nozīmīgiem panākumiem, radot pirmo 3D sirdi.

Kā vēsta amerikāņu ziņu medijs CNN – Izraēlas zinātnieki izprintējuši vēsturē pirmo 3D sirdi, izmantojot pacienta šūnas. Līdz šim ievērojamākais sasniegums šajā jomā saistāms ar vienkāršu audu izprintēšanu. Tiek norādīts, ka spēja radīt 3D sirdi raisa cerības -  ne tik tālā nākotnē, izmantojot šo tehniku, būs iespējams burtiskā nozīmē salabot sirdis vai arī radīt jaunas transplantācijas nolūkiem.

Runājot par pašu sirds printēšanas procesu, Telavivas zinātnieku komanda, kas veica sirds drukāšanu, norādīja, ka viens no galvenajiem posmiem bijusi biopsijas veikšana no taukaudiem, kas aptver vēdera orgānus. Pēc tam pētnieki atdalīja audos esošās šūnas no pārējā audu satura un pārprogrammēja tās par cilmes šūnām, kas, savukārt, spēj tālāk sadalīties sirds šūnās. Tikmēr pārējais audu saturs tika pārveidots par drukas tinti.

Telavivas Universitātes Molekulāro šūnu bioloģijas un biotehnoloģijas virziena profesors Tal Dvir uzsvēra, ka -

šī ir pirmā reize, kad zinātniekiem izdevies veiksmīgi izstrādāt un izdrukāt visu sirdi, kas piepildīta ar šūnām, asinsvadiem, kambariem un kamerām.

Profesors norādījis, ka šoreiz izdevies izdrukāt mazu, truša sirdij līdzīgu orgānu, taču izmantotā tehnika ļauj tāpat izgatavot arī sirdi cilvēkam.

Jāpiebilst, ka īpaši jaunattīstības valstīs plaši izplatītas sirds un asinsvadu slimības un bieži vien pacienta dzīvību var glābt vienīgi sirds transplantācija. Izmantojot šajā procedūrā 3D sirdi ar pacienta paša sūnām, risks, ka pacienta organisms atgrūdīs jauno orgānu būs arī krietni zemāks.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!