Latvijā veido jaunas sadarbības saites vēža ārstēšanā

Latvijā veido jaunas sadarbības saites vēža ārstēšanā

To, ka tehnoloģijas veselības jomā spēj darīt brīnumus, pierādās aizvien biežāk. Pat šķietami neārstējamām slimībām gudrie prāti un viedās tehnoloģijas spēj rast risinājumu, dodot iespēju pacientam dzīvot ilgāk un veselīgāk. Viena no šādām slimībām ir vēzis, kura diagnosticēšanu Latvijā varēs veikt krietni ātrāk un efektīvāk, pateicoties sadarbībai starp Latvijas Universitāti (LU) un veselības aprūpes kompāniju “Roche Latvija”.

Piektdien, 5. jūlijā, jaunas sadarbības saites medicīnas jomā noslēdza LU rektors Indriķis Muižnieks un Roche Latvija direktors Rauls Vēliņš. Noslēgtā līguma mērķis bija izveidot ciešu sadarbību vēža riska izvērtēšanas, agras diagnostikas un paredzēšanas tehnoloģiju attīstības projektos.

Pēc Latvijas Universitātes publicētās informācijas - pašreiz jau zināmi pāris inovatīvi vēža diagnostikas projekti, kuros minētie partneri strādās kopīga mērķa vārdā. Viens no tiem – nacionālā genoma projekts, kas palīdzēs identificēt paaugstinātas vēža saslimšanas riska grupas. Cita sadarbības projekta ietvaros plānots izveidot Latvijas plaušu vēža biobanku, kurā atradīsies dažādi audu paraugi, asinis, plazma, kā arī klīniski, laboratoriski, histopatoloģiski dati.

LU rektors Indriķis Muižnieks, runājot par noslēgto vienošanos ar Roche Latvija, uzsvēra, ka tā būs ne tikai sadarbība, bet arī LU dažādu virzienu un specialitāšu kopīgs darbs.

Plānotajos sadarbības projektos mērķu sasniegšanai tiks iesaistīti gan mediķi un ģenētiķi, gan datu apstrādes tehnoloģiju zinātnieki.

Savukārt Roche Latvija direktors Rauls Vēliņš akcentēja dažus no vairākiem ieguvumiem, ko sniegtu sadarbība ar LU. Piemēram, iespēja epidemioloģiski noskaidrot to, cik sievietēm draud saslimšana ar krūts vēzi, kā arī varētu ātrāk un precīzāk identificēt paaugstinātās riska grupas, kurām draud saslimšana ar vēzi. R. Vēliņš piebilda, ka šobrīd Latvijā 80% pacientu, kuriem ir plaušu vēzis, tas tiek identificēts novēloti – 3. vai 4. stadijā. Noslēgtā vienošanās un minēto projektu realizācija šo pacientu īpatsvaru varētu krietni samazināt.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!