Nākotnes medicīna jeb 16 tendences, kas mainīs medicīnas nozari

Nākotnes medicīna jeb 16 tendences, kas mainīs medicīnas nozari

Šī gada 25. javārī notika BiSMART organizētā konference „Medicīna. Farmācija”, kuras ievadā tika identificētas 16 tendences, kas mainīs, attīstās un uzlabos medicīnas un farmācijas kvalitāti tuvākajā nākotnē. BiSMART vadītājs Juris Kabakovs savā prezentācijā uzskaitīja šīs tendences un paskaidroja, kā tās ietekmēs nozari un tajā strādājošos.

1. Pacientu pašdiagnostika

Mūsdienās teju ikkatrs kādas konkrētas slimības simptomus var pārbaudīt Googlē, pēc tam konsultējoties par šo slimību ar savu ārstējošo ārstu. Tādējādi pacients ar ārstu vairāk sadarbojas, kļūstot par partneriem konkrētās slimības ārstēšanā.

2. Pielāgots mācību process

Jauno mediķu mācību process kļūs aizvien dinamiskāks. Dinamika un jaunās tehnoloģijas būs tas, kas dos iespēju mācīties un apgūt jaunas lietas ātrāk. Tie arī būs ļoti nozīmīgi aspekti nākotnes mediķu apmācības procesā.

3. Portatīvā diagnostika

Portatīvā diagnostika atrisina ļoti daudz problēmu, piemēram, pacientam vairs nebūtu speciāli jādodas uz slimnīcu nodot analīzes. Šo procesu varētu veikt attālināti ar interneta starpniecību. Portatīvā diagnostika noteikti ir tas virziens, kur medicīna attīstīsies, nodrošinot aizvien ērtāku un ātrāku veidu, kā pacientam pārbaudīt un uzlabot savu veselību.

4. Telemedicīna un attālinātā aprūpe

Attālinātā aprūpe ir ļoti noderīga, piemēram, fizioterapijā. Fiziotrapeitam ir iespēja ārstēt un sekot līdzi pacientam attālināti. Vizīte pie ārsta klātienē arī vairs nav obligāta. Pacientam vien atliek nosūtīt bildi, kurā parādīta viņa kaite, un ārsts ar īsziņas palīdzību var atbildēt, kā tikt ar konkrēto slimību galā.

5. Genomika un personalizētas zāles

Medicīna jau attīstījusies tik tālu, ka pacientam vien atliek iemācīties izlasīt savu DNS, lai uzzinātu, kādas zāles viņam nepieciešams lietot konkrētās slimības ārstēšanā. Attīstoties personalizētajām zālēm, medikamenti kļūs aizvien pielāgotāki konkrētajam pacientam.

6. Ķermeņa sensori

Ķermeņa sensori nākotnē paliks aizvien lētāki un jaudīgāki, un tos varēs iestrādāt drēbēs.  Par ķermeņa sensoriem tiks izmantoti arī viedpulksteņi, kas jau tagad ir pieejami plašā klāstā, bet nākotnē šī viedierīce būs teju ikkatram.

7. Komūnu DIY biotehnoloģija

Drīzumā cilvēkiem bez profesionālas izglītības un iemaņām būs pieejamas tehnoloģijas un laboratorijas, kurās viņi paši var attīstīt un iztestēt jaunās zāles. Nākotnē šī iespēja kļūs aizvien izplatītāka un pieejamāka.

8. 3D drukāšana

3D druka ienākusi medicīnā jau tādā līmenī, kad tiek drukāts viss no zālēm līdz pat protēzēm. „Tas ir ļoti personificēts veids, kā apkalpot cilvēku” – uzskata Juris Kabakovs.

Nākotne paver arī pavisam reālas iespējas dzīvot mūžīgi digitālā veidā

9. Mākslīgais intelekts

„Mākslīgais intelekts nākotnē visdrīzāk pārņems visu” – pārliecināts ir Juris. Cilvēkam ir ierobežotas spējas darīt un uzkrāt zināšanas. Lielie dati un mākslīgais jau tagad spēj atrisināt šo problēmu, paveicot to, ko cilvēks ir ierobežots izdarīt. Piemēram, mākslīgais intelekts un lielie dati spēs ātrāk atpazīt lietas, kuras cilvēks nevar tik labi pamanīt. 

10. Pašaudzēti orgāni

Jau šobrīd medicīna attīstījusies tik tālu, ka ar cilmes šūnu palīdzību ir iespējams izaudzēt dažādus muskuļus, pat sirds muskuli.  

11. Kiborgu kultūra

Arī kiborgu kultūra pamazām ienāk medicīnas nozarē. „Kiborgs ir cilvēks, kurš, izmantojot dažādus sensorus, palielina savu spēju izjust pasauli ap sevi” – skaidro Juris Kabakovs. Ar šo sensoru palīdzību ir iespējams ne tikai dzirdēt skaņu, bet pat redzēt to vai, piemēram, sajust zemestrīces visā pasaulē.

12. Nākotnes slimnīcas

Atbraucot uz slimnīcu un nododot analīzes, cilvēks varēs iegūt pilnīgu kopskatu par savu veselību. Pacients arī preventīvi varēs atrisināt savas veselības problēmas, kuras ķermeni skartu pēc 15 gadiem vai pat pēc gada. Tādā veidā, vairs nenonākot akūtajā stadijā.

13. Ķirurģiskie roboti

Nākotnes medicīna attīstīsies vismaz tik tālu, ka roboti visdrīzāk spēs veikt operācijas attālināti. Ķirurģiskie roboti varēs izpildīt konkrēto uzdevumu ar daudz lielāku precizitāti nekā ķirurgs. Tomēr šie roboti visdrīzāk nebūs pielāgojami operācijām tik labi kā cilvēks. Tie nespēs aizvietot cilvēku, bet viņu attīstība ļaus operāciju zālē strādāt kopā ar ķirurgu.

14. Nanomedicīna un nanoroboti

Nākotnes medicīna paver plašas iespējas ne tikai ķirurģisko, bet arī nanorobotu attīstībai. Nanorobotu attīstība ietver mini operāciju veikšanu, atrodoties cilvēka ķermenī. Bez tam šie mazie robotiņi varētu sazināties savā starpā un kopīgiem spēkiem izdomāt, kā ietekmēt cilvēka organismu un izārstēt slimības, lai pacients nenonāku akūtajā stadijā. 

15. Viedie palīgi

Pavisam drīz roboti lielā mērā arī ietekmēs vecu cilvēku dzīvi un palīdzēs tiem ikdienā. Piemēram, tie varēs pārnest cilvēkus, kuriem ir ierobežotas kustību spējas. Tas būtu gan lētāk, gan kvalitatīvāk, salīdzinot ar pašreizējās medicīnas sniegtajām iespējām.

16. Dzīvot mūžīgi digitāli

Nākotne paver arī pavisam reālas iespējas dzīvot mūžīgi digitālā veidā. Šādu iespēju spētu nodrošināt sensori, ar kuru palīdzību cilvēks varētu sevi pārnest digitāli. Tādējādi, paverot sev iespēju dzīvot mūžīgi un saglabājot spēju visu reāli sajust un izjust.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!