Ķīnā izstrādāta pasaulē pirmā 4D drukas iekārta

Ķīnā izstrādāta pasaulē pirmā 4D drukas iekārta

Ķīnas kontrolē esošās Honkongas universitātes zinātnieki izstrādājuši pasaulē pirmo 4D drukas iekārtu sarežģītas formas keramikas izstrādājumu drukāšanai. 

4D drukas tehnoloģija ir šobrīd jau samēra plaši izplatīto 3D drukas iekārtu apvienojums ar papildus elementu, kas nodrošina objektu iespējas mainīt formu jau pēc izgatavošanas, ja uz tiem iedarbojas ar kādu ārēju spēku – temperatūras maiņas, magnētisko lauku, utt. starpniecību. Attiecīgi iekārta ļauj nodrukāt nevis vienkāršus priekšmetus, bet tādus priekšmetus, kuri spēj reaģēt uz ārēju iedarbību.

Savukārt keramika izvēlēta tādēļ, ka tai ir ļoti augsta kušanas temperatūra, un šī iemesla dēļ keramikas priekšmetu izgatavošanai nav iespējams izmantot parasto lāzerdruku.

Ķīnas zinātnieki tikmēr ir izstrādājuši īpašu „keramisko tinti” – polimēru un keramikas nanodaļiņu sajaukumu, kas ļauj kā drukāt sarežģītas formas keramikas priekšmetus. 3D detaļas, nodrukātas no šīs „tintes” savukārt ir nosacīti mīkstas un reaģē uz ārējiem apstākļiem.

Par vienu no pirmajiem jaunās tehnoloģijas izmantošanas virzieniem kļūs elektroniskas ierīces, jo materiāliem no keramikas ir daudz labākas elektromagnētisko signālu pārraidīšanas spējas, nekā materiāliem no metāla. Bez tam invoācija var tik izmantota aviācijas un kosmiskajā rūpniecībā.
„Tā kā keramika ir ļoti izturīgs materiāls, tā var tikt izmantota arī kosmosa apgūšanā,” atzīmēts oficiālajā projekta autoru paziņojumā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!