Mākslīgais intelekts palīdz audzēt bioloģisko pārtiku

Mākslīgais intelekts palīdz audzēt bioloģisko pārtiku

Nezāļu kontrole ir būtiska, lai uzlabotu ražu, taču aizvien vairāk patērēt gribošajā sabiedrībā, tas kļūst krietni vien grūti. Dažas nezāles kļūst izturīgas pret herbicīdiem, kas dažos gadījumos ir aizliegti izmantošanai lauksaimniecībā. Vienlaikus daudzi patērētāji vēlas bioloģisko produktu, tomēr lauksaimniecībā trūkst tik nepieciešamo darba roku, kas spētu apmierināt visu klientu vēlmes. Nu, attīstoties tehnoloģijām, šo problēmu iespējams risināt, jo tagad palīgos lauksaimniekiem nāk agriboti. 

Ravēšana un citi sīki darbi ir tie ikdienas pienākumi, ko vairums lauksaimnieku labprāt izvēlētos nodot kādam citam. Un kāpēc lai tas nebūtu robots?! Taču, lai īpaši lauksaimniecības darbu veikšanai paredzētie agriboti (agriculture robots) pareizi veiktu darbu, tiem jāspēj atšķirt nezāles no audzētā. Progresējot datorredzei, ik gadu tas kļūst aizvien vienkāršāk, un mākslīgā intelekta algoritmi arvien labāk klasificē attēlus. Ar kamerām aprīkotie agriboti ne tikai ravē, bet arī automatizē citus lauksaimniecībā nepieciešamos ikdienas darbus.

Tie var arī kalpot kā autonomie traktori.

Apskatot nedaudz tuvāk, kā agroboti atbrīvojas no nezālēm, var norādīt, ka tie vispirms identificē nevēlamo augu, izmantojot kameras un sensorus. Pēc tam nezāle tiek elektrocēta- robota riteņi darbojas kā elektrods, lai izveidotu kontaktu ar zemi, kamēr cits elektrods tiek pārvietots, lai pieskartos nezālei. Tas veido ķēdi caur nevēlamo augu un rada siltumu, efektīvi vārot nezāles šūnas un uzreiz nogalinot to no stublāja līdz saknei. Cita veida agroboti var noteikt vērtīgā auga veselību un augsnes apstākļus, tādā veidā jau laikus novēršot iespējamas problēmas un palielinot ražu. Tikmēr vēl citi roboti palīdz ar sēklu sēšanu un pareizu mēslojuma devu noteikšanu katram augam.

Pagaidām šāda veida lauksaimnieka palīgi ir vien daži, kuri komerciālā ražošanā iesaistīsies vēlāk šajā gadā, palīdzot Lielbritānijas lielākajās saimniecībās. Kā liecina Amerikas pētījumu firmas “MarketsandMarkets” dati - šī un cita veida lauksaimniecības automatizācija veido nozari, kurai paredzams pieaugums aptuveni par 23% gadā. 2025. gadā tās vērtība būs lielāka par 20 miljardiem ASV dolāru.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!