Tehnoloģiju startaps atklāj veidu, kā pārciest klimata pārmaiņas

Tehnoloģiju startaps atklāj veidu, kā pārciest klimata pārmaiņas

Klimata pārmaiņas un kādā ātrumā tās norisinās, satrauc ne vienu vien Zemes iedzīvotāju, tostarp arī startapus. Cīņa ar klimata pārmaiņām ir izaicinājums arī šiem uzņēmumiem, jo, ņemot vērā tehnoloģiju straujo attīstību, šīs problēmas risināšanā paveras aizvien vairāk iespēju. Vienu no tādām piedāvā tehnoloģiju startaps “Interstellar Lab”, kas prezentējis ideju par mākslīgiem biomiem jeb vietu, kur pārciest klimata katastrofas.  

Novembra beigās Helsinkos norisinājās jaunuzņēmumu forums “Slush 2019”, kurā uzstājās vairāki vides aktīvisti un uzņēmēji. Tajā ar ievērības cienīgu tehnoloģiju ideju, kā paglābties no klimata izraisītajām pārmaiņām, nāca klajā Francijā bāzēts uzņēmums “Interstellar Lab”. Tas plāno īstenot diezgan futūristisku ideju, proti, tuksneša vidū būvēt mākslīgus biomus jeb “EBIOS”. Tie ir savstarpēji saistīti kupoli, kas nākotnē var noderēt gan, dzīvojot uz Marsa, gan, tepat, uz Zemes, glābjoties no klimata pārmaiņu radītām katastrofām.

Cik noprotams, tad katrs no šiem biomiem spētu nodrošināt tīru ūdeni, pārtiku un elektroenerģiju līdz pat 100 cilvēkiem.

Vairāki biomi kopā tiek dēvēti par “Marsa ciematu”. Vienā biomā, savukārt, var atrasties vairāki savstarpēji savienoti kupoli un katram no tiem plānota sava funkcija. Piemēram, viens paredzēts gulēšanai, otrs - astronautu apmācībām, vēl kāds - zinātnes izpētes centram un laboratorijai. Citi kupoli, savukārt, būs domāti tikai izklaidēm vai sevis attīstībai, piemēram, mākslas vai mūzikas centrs.

Interstellar Lab mērķis ir sākt celt šo “Marsa ciematu” jau pavisam drīz, pirmo biomu radot 2021. gadā Kalifornijā, Mohaves tuksnesī. Pirmo pusgadu pēc pabeigšanas biomā mājos zinātnieki un pētnieki, kas novērtēs dzīves iespējas. Nedaudz vēlāk vienu nedēļu šajā “Marsa ciematā” tiks aicināti padzīvot arī tūristi. Tādā veidā tiks izpētīts, kā vienā biomā spēj sadzīvot cilvēki ar atšķirīgu personību un uzskatiem.

To, ka šī ideja no uzņēmuma puses nav tikai “tukšu salmu kulšana”, norāda vairāki aspekti. Piemēram, Interstellar Lab sadarbība ar NASA, kas vairāku mēnešu garumā izvērtusies diezgan ražīga. Abi kopā tie pēta, kā iegūt un attīrīt ūdeni, izmantot 3D printēšanu, kā arī analizē cilvēka uzvedību slēgtā vidē.  

Ar Interstellar Lab un tā “Marsa ciematu” ideju var iepazīties šeit.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!