Ugunsdzēsēji savas iemaņas var praktizēt virtuālajā realitātē

Ugunsdzēsēji savas iemaņas var praktizēt virtuālajā realitātē

Sagaidāms, ka globālās sasilšanas iespaidā sausums un spēcīgi savvaļas ugunsgrēki vairs nebūs retums, tas, savukārt, nozīmē aizvien vairāk darba ugunsdzēsējiem, tāpēc jo būtiskāka loma būs to kvalitatīvām apmācībām. Lai varētu efektīvāk cīnīties ar šīm dabas katastrofām, ugunsdzēsēji pievēršas jaunām tehnoloģijām. Piemēram, daži ugunsdzēsības departamenti Austrālijā un ASV apmācībās sākuši izmantot virtuālās realitātes (VR) tehnoloģiju.

Tehnoloģiju medijs “The Verge” informē, ka Austrālijā bāzētā FLAIM Systems izveidojusi VR apmācības simulatoru ugunsdzēsējiem. Valkājot VR austiņas, apmācāmie virtuāli nokļūst šķietami reālās dzīves situācijās, kad notiek ugunsnelaime. Šādā veidā ugunsdzēsēji tiek pamatīgi sagatavoti visbīstamākajām situācijām, jo, atrodoties virtuālajā realitātē, iespējams izspēlēt tādas situācijas, kas dabiskajā vidē ir pārāk bīstamas un var radīt apdraudējumu ne tikai pašiem ugunsdzēsējiem, bet visam apkārt esošajam. VR tehnoloģija var radīt patiešām realitātei ļoti pietuvinātus efektus. Šajā gadījumā tā “ražo” reālus dūmus, liesmas, ugunsdzēšanas putas, ūdeni, kas parādās dažādās situācijās, piemēram, brīdī, kad ugunsnelaime skārusi māju, liesmas izplatījušās lidmašīnā vai arī izcēlies savvaļas ugunsgrēks.

Atrodoties virtuālajā realitātē, ugunsdzēsējiem jātiek galā ar situācijām, kad visapkārt ir liesmas un dūmi, un jātrenējas pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Tāpat šādu apmācību laikā ugunsdzēsēji valkā īpašus aizsargtērpus, kas atšķiras atkarībā no tā, kāds ir scenārijs un kāda ir apkārtējās vides temperatūra konkrētajā situācijā. Temperatūru kontrolē īpaša programmatūra, kas novērtē uguns tuvumu un kā tā varētu ietekmēt cilvēku. Maksimālā temperatūra, ko iespējams radīt, ir 100 grādi, taču drošības nolūkos, to var uzturēt tikai īsu brīdi. Tāpat drošības dēļ ik brīdi tiek mērīts apmācāmā sirds ritms un elpošanas ātrums.

FLAIM Systems dibinātājs un izpilddirektors Džeimss Mulins (James Mullins) uzsver, ka VR pielietošanas jēga ugunsdzēsēju apmācībās esot virtuāli radīt ugunsdzēsēja darbā ierastas, taču bīstamas situācijas, ļaut cilvēkiem pašiem pieņemt lēmumus, pieļaut kļūdas un atrast īsto risinājumu nelaimes novēršanai.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!