Zviedrijas universitāte strādā pie jauna mākslīgo muskuļu risinājuma

Zviedrijas universitāte strādā pie jauna mākslīgo muskuļu risinājuma

Zviedrijas Linšēpingas universitātes pētnieki sākuši darbu pie jauna pētniecības projekta, kas ietver izpēti par mākslīgajiem muskuļiem. Zinātnē tie nav nekas jauns, taču Zviedrijas pētnieki darbojas pie tāda veida mākslīgo muskuļu izstrādes, kas darbojas līdzīgi kā zīdītāju muskuļi un pēc sastāva atrodas starp dzīvu organismu un robotu.

Galvenā Zviedrijas pētnieku izstrādāto mākslīgo muskuļu darbības atslēga ir glikoze un skābeklis – gluži tāpat kā īstos bioloģiskos muskuļos cilvēka organismā. Līdz ar to šādu muskuļu darbināšanai nekādas baterijas nav nepieciešamas. Pētnieki norādījuši, ka šie mākslīgie muskuļi ir tas risinājums, ko kādā dienā varētu izmantot implantējamu muskuļu radīšanai, veidojot tos no biomolekulām.

Kā norādījis Linšēpingas universitātes profesors Sensoru un izpildmehānismu sistēmu jomā Edvīns Jagers (Edwin Jager)  – mākslīgie muskuļi jau vairākus gadus tiek demonstrēti, izmantojot fiziskos principus.

Taču šī ir pirmā reize, kad mākslīgo muskuļu veikums tiek panākts, pateicoties glikozei un skābeklim, padarot tos krietni līdzīgākus zīdītāju muskuļiem.

Mākslīgie muskuļi formāli tiek aprakstīti kā “polimēra pievadi”. Tie sastāv no trim slāņiem, kas klāti ar plānu membrānu, izvietotu starp diviem elektroaktīvā polimēra slāņiem. Materiāls vienā membrānas pusē iegūst pozitīvu elektrisko lādiņu un izspiež jonus, izraisot to saraušanos. Kamēr tas notiek, otrā pusē esošais materiāls uztver negatīvu elektrisko lādiņu un iegūst jonus, tādējādi palielinot to. Tas liek izpildmehānismam saliekt muskuli vienā virzienā, līdzīgi kā tas notiek ar zīdītāju muskuļiem.

Runājot par šādu mākslīgo muskuļu izmantošanas jomām tuvākajā laikā, Jagers norādījis uz mīksto mikrorobotiku. Tie būtu pielietojami medicīnā, konkrētāk, gadījumos, kad nepieciešams veikli manevrēt cilvēka organismā operācijas laikā –  ķirurģiski iejaucoties vai arī palīdzot ievadīt medicīniskas vielas. Tāpat mākslīgie muskuļi varētu darboties kā daļa no autonomi darbināmām sensoru ierīcēm vides mentoringam ezeros un jūrās.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!