Jaunuzņēmumu skaits aug kā sēnes pēc lietus, taču Baltijā joprojām iepaliekam

Jaunuzņēmumu skaits aug kā sēnes pēc lietus, taču Baltijā joprojām iepaliekam

Pēdējos gados startapu skaits Latvijā piedzīvojis ievērojamu kāpumu, šobrīd sasniedzot jau 418 jaunus, inovatīvus un sevi pierādīt gribošus uzņēmumus. Taču, kā izpētīts līdz šim lielākajā Latvijas jaunuzņēmumu vides pētījumā – par spīti tam, ka vērojams pozitīvi pārsteidzošs startapu skaita pieaugums, abas pārējās Baltijas valstis atkal pamanījušās mums aizsteigties priekšā, izlolojot vairāk jauno uzņēmumu.

Uzņēmums “Gataway & Partners” veicis līdz šim lielāko Latvijas startapu vides izpēti “Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas novērtēšana, pašreizējā stāvokļa identificēšana un uz tās balstītu priekšlikumu izstrāde”. Apskatot iegūtos rezultātus, pozitīvais pārsteigums bijis salīdzinoši straujā Latvijas startapu ekosistēmas bagātināšanās, dienas gaismu ieraugot virknei inovatīvu un uz nākotni orientētu uzņēmumu. Pētījumā iegūtie dati liecina, ka no visiem 418 startapiem lielākā daļa jeb 83% nav sasnieguši piecu gadu robežu. Turklāt vēl 100 – 150 jaunuzņēmumu idejas ir tapšanas un potenciālas izveides stadijā. Vienlaikus vairāk nekā puse no startapiem orientējas uz informācijas un komunikācijas pakalpojumu tirgu.

Kaut arī vērojamas pozitīvas tendences Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstībā, skaita ziņā joprojām atpaliekam no abām pārējām Baltijas valstīm. Lietuvā jauno uzņēmumu skaits šobrīd ir nedaudz lielāks, sasniedzot 424 startapus. Tikmēr pārliecinošā vadībā atrodas Igaunija, kur šobrīd aktīvi darbojas 550 jaunuzņēmumi.

Likumsakarīgi, ka arī investīciju piesaistes jomā situācija ir līdzīga.

Ja Latvijas jaunuzņēmumi laika periodā no 2012. līdz 2018. gadam vidēji piesaistījuši 38 miljonus eiro lielas investīcijas, tad Lietuvā tie ir 46 miljoni, savukārt Igaunijā investīciju apjoms startapiem sasniedzis 132 miljonus eiro.

Pētījumā salīdzināts jauno uzņēmumu skaits ne vien Baltijas valstu, bet arī Latvijas reģionu griezumā. Jāsecina, ka absolūtais vairākums jeb 72% jaunuzņēmumu bāzēti Rīgā un vēl 15% atrodas Pierīgā un Rīgas reģionā. Tikmēr pārējā Latvijas daļā aktivitāte svārstās pāris procentu robežās.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!