Latvijā 2,7 startapi uz katriem 10 tūkstošiem iedzīvotāju

Latvijā 2,7 startapi uz katriem 10 tūkstošiem iedzīvotāju

Jaunuzņēmumu ekosistēma gan Baltijā, gan Latvijā turpina zelt un plaukt, dzirdīgas ausis savām pat miljoniem vērtajām idejām meklējot aizvien vairāk jauno uzņēmēju. Lai arī kopējā tendence vēsta, ka jauno biznesu skaits pieaug, vairāku iemeslu dēļ grūtības raisa patiesās start-up uzņēmumu statistikas apkopošana – tas secināts jaunākajā Baltijas jaunuzņēmumu ekosistēmas pētījumā.

Pētījumu, kurā apzināti jaunākie startapu ekosistēmu raksturojošie skaitļi Baltijā, veicis jaunuzņēmumu akselerators “Startup Wise Guys” kopā ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta zināšanu un inovāciju kopienu “EIT Digital”. Tajā noskaidrots, ka -

2018. gadā, salīdzinot ar 2017. gadu, startapu skaits Latvijā palielinājies par 66 uzņēmumiem un sasniedz vairāk nekā pustūkstoti.

Aprēķināts, ka uz katriem 10 000 iedzīvotāju Latvijā ir 2,7 startapi. Vienlaikus mūsu kaimiņi šajā jomā aizsteigušies priekšā – Lietuvā ir 3,3 jaunuzņēmumi, taču Igaunija var padižoties ar 4,5 startapiem uz 10 tūkstošiem iedzīvotāju.

Tomēr jaunuzņēmumu saskaitīšana nav nemaz tik vienkāršs process kā varētu šķist. Startup Wise Guys mārketinga vadītāja Zane Bojāre norāda, ka jaunuzņēmumu statistikas vākšana ir sarežģīta, un iegūtos datus drīzāk varot raksturot kā tendenci raksturojošus nevis absolūtus drošticamus skaitļus. Kā piemēru var minēt idejas stadijas uzņēmumus. Lielu daļu no tiem nav iespējams uzskaitīt, kamēr ideja nav nonākusi investoru redzeslokā, medijos vai citādi guvusi ievērību. Bieži vien šādi uzņēmumi nav reģistrēti līdz brīdim, kad to piedāvājums ienāk tirgū vai arī tie saņēmuši pirmās investīcijas. Kā būtisku problēmu precīzai jaunuzņēmumu uzskaitei Zane Bojāre min arī dažkārt teju neredzamo robežu starp startapu un lielu kompāniju. Tāpat gluži dabisks šķērslis ir strauji mainīgā jaunuzņēmumu ekosistēma.

Apskatot datus par startapu piesaistītajām investīcijām, var secināt, ka arī šeit priekšgalā izvirzās Igaunija. 2018. gadā tur jaunuzņēmumos investēti teju 330 miljoni eiro, transportlīdzekļu koplietošanas uzņēmumam “Bolt” vien piesaistot 150 miljonu eiro lielas investīcijas. Lietuvas startapi no investoriem piesaistījuši 182 miljonus eiro, no kā 110 miljonus ieguvis vēl viens transportlīdzekļu koplietošanas uzņēmums “CityBee”. Tikmēr Latvijas jaunuzņēmumi 2018. gadā piesaistījuši 85 miljonus lielas investīcijas.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!