Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā pozitīva augšupeja

Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā pozitīva augšupeja

Šī gada janvārī reģistrēti kopumā 418 jaunie uzņēmumi, un ik gadu tiem piepulcējas aizvien vairāk jauno censoņu. Pēdējos gados novērots, ka šim skaitam gada laikā pievienojas vēl aptuveni 50 startapu. Par to, kāda situācija valda jaunuzņēmumu vidū, kādās nozarēs tie darbojas un ar kādiem izaicinājumiem saskaras, izpētījusi Ekonomikas ministrija (EM) kopā ar vēl pāris institūcijām.

EM sadarbībā ar Latvijas Jaunuzņēmumu asociāciju un eksporta konsultāciju un tirgus izpētes kompāniju Gateway&Partners izstrādājuši pētījumu ar mērķi noskaidrot to, kāda situācija valda jaunāko Latvijas uzņēmumu jeb startapu vidē. Pētījumā noskaidroti galvenie jaunuzņēmumu darbības virzieni, nodarbinātība tajos, situācija finanšu jomā un citi aspekti.

Apskatot nodarbinātības aspektu jaunuzņēmumos, veiktā pētījuma rezultāti parāda, ka visi reģistrētie 418 startapi kopumā nodarbina vairāk nekā 2600 cilvēku. Turklāt lielākā daļa no šiem nodarbinātajiem jeb 1600 strādā uzņēmumos, kas jaunāki par pieciem gadiem.

Pētījumā atklātas arī darbības jomas, kurās visbiežāk koncentrēta startapa darbība.

Secināts, ka lielākā daļa jeb 32% uzņēmumu darbojas digitālo tehnoloģiju jomā.

Vienāds skaits jeb 9% startapu darbojas gan mākslīgā intelekta un lielo datu, gan viedo tehnoloģiju un robotu nozarē. Darbības virzieni ietver arī finanšu tehnoloģijas (7%), veselības un augstās tehnoloģijas, kā arī reklāmas tehnoloģijas (abās pa 6%) un ķīmijas tehnoloģiju nozarē, kur darbojas 4% startapu.

EM valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko, runājot par jaunuzņēmumu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību kopumā, atklāja, ka tā ar katru gadu turpina pieaugt līdz ar pašu startapu skaitu. Lai ietekme uz tautsaimniecību būtu vēl redzamāka, EM pēdējos gados gan strādājusi pie sadarbības un saišu stiprināšanas starp jaunuzņēmumu ekosistēmas dalībniekiem un publisko sektoru, gan arī meklējusi dažādus startapu atbalsta veidus, kurus savai izaugsmei veiksmīgi izmantojuši pāris jau zināmu jauno uzņēmumu, kā Motivio un Nordigen Solutions.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!