Latvijā vien piektdaļa MVU iegājuši e-komercijas lauciņā

Latvijā vien piektdaļa MVU iegājuši e-komercijas lauciņā

SEB banka pērnā gada decembrī izstrādājusi Baltijas biznesa pārskatu, kas ietvēra arī aptauju par Baltijas valstu vidējo un mazo uzņēmumu (MVU) iesaistes līmeni e-komercijā un to vēlmi piedāvāt savas preces un pakalpojumus elektroniskajā vidē. Aptaujā noskaidrots, ka salīdzinoši ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijas uzņēmēji ir nedaudz kūtrāki un nedrošāki e-komersanti.

Pētījumā noskaidrots, ka kopumā vien piektā daļa jeb 20% Latvijā aptaujāto mazo un vidējo uzņēmēju savas preces un pakalpojumus piedāvā e-vidē. Salīdzinājumam Lietuvā šis skaitlis ir par diviem procentpunktiem lielāks, savukārt, Igaunijā iespēju tirgoties tiešsaistē izmanto ceturtā daļa jeb 25% MVU īpašnieku.

Iegūtie dati arī ļauj secināt, ka to Latvijas uzņēmēju īpatsvars, kas savas preces un pakalpojumus tirgo arī internetā, tuvākajā laikā krasi nemainīsies jeb straujš e-komersantu skaita pieaugums vismaz drīzumā netiek gaidāms. To pierāda fakts, ka vien 13% respondentu tuvākajā laikā plāno savu piedāvājumu ievietot arī elektroniskajā vidē. Arī šajā jautājumā abas pārējās Baltijas valstis ir nedaudz priekšā – Lietuvā 17%, bet Igaunijā 21% MVU drīzumā plāno tirdzniecību uzsākt arī internetā.

Kaut arī lielākā daļa Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu īpašnieku pagaidām ir diezgan kūtri un vēl īsti nevēlas tirgoties internetā, ir vērojama izpratnes palielināšanās par digitalizāciju.

Teju puse jeb 45% respondentu Latvijā norādījuši, ka ar digitalizāciju plānotās aktivitātes šajā gadā ieņem nozīmīgu lomu uzņēmumā.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars, runājot par uzņēmumu mazo iesaisti e-komercijā, norādīja, ka šāda situācija būtiski ierobežo gan vietējo, gan ārzemju klientu skaitu. Uzsverot situācijas nopietnību, viņš norādīja, ka, piemēram, ārzemju klientiem e-vide bieži vien ir vienīgā iespēja, kā iegādāties Latvijas uzņēmumu piedāvāto un uzzināt ko vairāk par Latvijas tirgu kopumā.

Jāpiebilst, ka Baltijas biznesa pārskata veiktā pētījuma ietveros piedalījās 4200 Baltijas valstu MVU, Latvijā tika aptaujāti 1200 mazo un vidējo uzņēmumu īpašnieki.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!