Ar elektriskajiem skrejriteņiem zaļāku dzīvi īsti nenodrošināsim

Ar elektriskajiem skrejriteņiem zaļāku dzīvi īsti nenodrošināsim

Elektriskie skrejriteņi lielākoties tiek uzskatīti par dabai draudzīgu pārvietošanās līdzekli un labs veids, kā samazināt savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Taču, kā noskaidrots ASV Ziemeļkarolīnas universitātes veiktajā pētījumā – šie braucamrīki nemaz tik videi draudzīgi neesot un to izmantošana ļoti gausi palīdzēs samazināt gaisā esošo oglekļa emisiju īpatsvaru.

Kaut arī elektriskie skrejriteņi rada krietni mazāk piesārņojuma nekā ar fosilo degvielu darbināmie transportlīdzekļi, pētījumā atklāts, ka zaļāka dzīvesveida piekopšanā ar velosipēdiem vai pastaigām šie braucamrīki tomēr sacensties nevar. Kā noskaidrots pētījumā - aspekti, kas šo transportlīdzekli krietni attālina no dabai draudzīgāko pārvietošanās veidu topa virsotnes, ir tā ražošana, transportēšana un uzturēšana. Lai nonāktu pie šāda secinājuma, Ziemeļkarolīnas universitātes pētnieki veica elektriskā skrejriteņa dzīves cikla analīzi sākot no materiālu ieguves detaļu saražošanai līdz pat nosacījumiem braucamrīka pareizai uzturēšanai.

Pētījumā atklājies, ka lielāko piesārņojumu veido elektrisko skrejriteņu ražošanā nepieciešamie materiāli, kā arī oglekļa emisijas radošie kravas mikroautobusi, kuri nakts laikā meklē dažādās vietās atstātos skrejriteņus, lai tos uzlādētu. 

Tādējādi pētnieki secinājuši, ka par elektriskajiem skrejriteņiem dabai draudzīgāki esot pat ar dīzeļdegvielu darbināmi autobusi.

Ja rēķina radītā piesārņojuma apjomu, ņemot vērā arī elektrisko skrejriteņu izgatavošanu un uzturēšanu, šie braucamie uz katru jūdzi rada 200 gramus CO2 izmešu. Salīdzinājumā automobilim tie ir apmēram 400 grami izmešu uz vienu jūdzi.

Taču, kāds būtu piemērotākais risinājums elektrisko skrejriteņu draudzīgākām attiecībām ar dabu? Ziemeļkarolīnas universitātes pētnieki norādījuši, ka būtu jāsāk ierobežot mikroautobusu izmantošanu skrejriteņu meklējumiem un uzlādes vajadzībām. Problēmu daļēji varētu atrisināt elektrisko skrejriteņu aprīkošana ar izturīgākām baterijām, tādējādi izvairoties no pārāk biežas to uzlādes.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!