Elektroauto uzlādes tīkls valstij līdz šim neatmaksājas

Elektroauto uzlādes tīkls valstij līdz šim neatmaksājas

Elektriskie transportlīdzekļi lēnām, bet mērķtiecīgi iekaro arī Latvijas auto ceļus. Līdztekus tam nepieciešamas arī attiecīgas elektrotransportlīdzekļu uzlādes iespējas un tam vajadzīgās infrastruktūras nodrošināšana. Taču Valsts kontrole, izvērtējot elektrisko transportlīdzekļu (ETL) uzlādes tīkla darbības rezultātus, secina, ka tie ir sliktāki nekā sākotnēji cerēts.

2018. gada jūlijā Latvijā tika uzstādītas un darbojas 70 elektrisko auto uzlādes stacijas. Kopumā līdz 2021. gadam plānots šo skaitu papildināt līdz 139. Tikmēr valsts kontrole, veicot finanšu revīziju pērnajam gadam, fiksējusi, ka ETL uzlādes infrastruktūras nodrošināšanai no valsts budžeta tikuši iztērēti 3,5 miljoni eiro.

Sajūtu, ka uzlādes stacijas valsts makam īsti nav atmaksājušās, pierāda tas, ka vien 12% no visām veiktajām uzlādēm veiktas ETL uzlādes tīklā. Savukārt šo tīklu 90% apmērā uztur ar valsts līdzekļiem.

Rodas jautājums – kur savus elektriskos spēkratus uzlādē absolūtais vairākums? Izrādās, ka lielākā daļa ETL īpašnieku savus auto uzlādē vietās, kas viņiem ir pieejamākas un ir atbilstošākas ikdienas ritmam. Piemēram, mājās, pie dažādām iestādēm, iepirkšanās centriem – vietās, kur uzlādei nepieciešamo laiku auto īpašnieks var izmantot lietderīgāk, salīdzinot ar gaidīšanu ETL uzlādes vietās. Šāda elektrisko auto uzlādes vietu izvēle līdz ar to veicina ETL uzlādes staciju dīkstāvi. Neatkarīgi no tā, cik aktīvi šīs uzlādes vietas tiek izmantotas, nepieciešams maksāt to regulārās uzturēšanas izmaksas, ko 90% apmērā sedz valsts.

Minētā Valsts kontroles fiksētā situācija elektrisko transportlīdzekļu uzlādes jomā liek secināt, ka tā ilgākā laika periodā varētu radīt ievērojamu slogu valsts budžetam. Lai šo situāciju mainītu, nepieciešams vai nu piesaistīt papildu atbalstu ETL uzlādes izmantošanas veicināšanai, vai arī veicināt elektrisko auto īpašnieku paradumu maiņu.

Jāatgādina, ka 2018. gadā vienas ETL uzlādes stacijas vidējās uzturēšanas izmaksas sasniedza teju 3000 eiro, precīzāk 2837 eiro. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!