Elektromobiļu izplatība radīs problēmas budžetiem un ceļiem?

Elektromobiļu izplatība radīs problēmas budžetiem un ceļiem?

Elektromobiļu izplatība novedīs pie pieprasījuma pēc naftas krituma, kas var destabilizēt kā globālo ekonomiku, tā naftas ieguvējvalstis, tādas kā Krievija, Saūda Arābija, Venecuēla vai Nigērija, raksta izdevums Quartz, atsaucoties uz Stenforda universitātes ekonomistu Toniju Sebu. Atbilstīgi viņa prognozei, 2020. gadā pieprasījums pēc naftas pasaulē kopumā sasniegs 100 miljonus barelu dienā, bet līdz 2030. gadam noslīdēs līdz 70 miljoniem barelu dienā.

Viens no pieprasījuma pēc naftas krituma cēloņiem būs elektromobiļu izplatība, kas novedīs arī pie daudzu valstu budžetu deficītiem, jo pēdējie lielā mērā ir atkarīgi no degvielas akcīžu un ceļu nodokļiem. Tieši uz šo nodokļu rēķina virknē attīstīto valstu tiek finansēti ceļu remonti. Ienākumu samazināšanās var tieši atsaukties uz ceļu stāvokli, norāda izdevums.

Tikai ASV, atbilstīgi T. Seba aplēsēm, no ekonomikas elektromobiļu dēļ var „pazust” ap 50 miljardiem ASV dolāru gadā.

Taisnīguma labad gan jāpiebilst, ka šī summa nav nesamērīgi liela, un, piemēram, viesuļvētra Irma ASV Valsts kasei izmaksāja 66 miljardus dolāru.

Tajā pašā laikā pastāv arī daudz negatīvāki scenāriji, kuru ietvaros tiek paredzēta automašīnu skaita uz ceļiem samazināšanās līdz pat 80%, it īpaši gaidāmās mašīnu koplietošanas dēļ. Šādu scenāriju īstenošanās (un attiecīgi arī nodokļu ieņēmumu samazināšanās) gadījumā nodokļu ieņēmumu samazināšanās būs pat desmitiem reižu lielāks, norādīts publikācijā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!