Pusgada laikā planēta kļuvusi par 17% svaigāka

Pusgada laikā planēta kļuvusi par 17% svaigāka

2016. gadā, kad tika parakstīta slavenā Parīzes vienošanās, katra valsts izvirzīja savus mērķus emisiju samazināšanai. Piemēram, Indija līdz 2030. gadam apņēmās CO2 samazināt pat par trešdaļu, taču realitātē gada laikā tie ir vien daži procenti. Un tad nāca Covid-19 krīze. Strauji sabremzējot ekonomiku un ierobežojot pārvietošanās iespējas, tā pāris mēnešu laikā pietuvojusies Parīzes vienošanās mērķiem – CO2 izmešu daudzums šajā laikā samazinājies par 17%.

Pētnieki norādījuši, ka līdz aprīļa sākumam globālais emisiju līmenis bija samazinājies par 17%, salīdzinot ar fiksēto CO2 izmešu daudzumu pērn. 

ASV un Lielbritānijā, kur iedzīvotāji kā galveno mobilitātes līdzekli līdz šim izmantojuši auto transportu, emisiju līmenis samazinājies pat par trešdaļu.

Lai arī COsamazināšanos būtiski ietekmē arī ražošanas strauja sabremzēšanās, pārvietošanās ierobežojumi īpaši valstīs ar intensīvu satiksmi planētas veselībai var būt vēl labvēlīgāki. Kaut arī daudzviet pasaulē drošības pasākumi tiek atviegloti un iedzīvotāji lēnām sāk atgriezties ierastajā dzīvē, pētnieki norāda, ka par spīti tam globālais CO2 samazinājums varētu pieturēties 7% robežās.

Lai iegūtu vispārēju priekšstatu par automašīnu un lidmašīnu satiksmi, elektrības patēriņu, ražošanu, klimatoloģe Korinne Le Kverē no Austrumanglijas universitātes kopā ar vēl citiem pētniekiem šobrīd veido detalizētāku statistiku par to, kā pandēmija likusi samazināt emisijas šajās jomās. Salīdzinoši mazāk atšķirību atrodams lidmašīnu satiksmē, jo šie transportlīdzekļi gada laikā saražo vien 3% no visām pasaules CO2 emisijām. Pārējās jomas ietekmētas ievērojami vairāk.

Atšķirīgi ir katras valsts emisiju modeļi. Piemēram, situācija Ķīnas ekonomikā būtiski ietekmēja ražošanu, kas apstājās jau pirms vīruss pārņēma kontroli valstī. Ķīnā oglekļa dioksīda emisijas kopumā ir samazinājušās par 242 megatonnām (1 megatonna = 106 tonnas). Salīdzinājumā visā Eiropā CO2 apjomi samazinājušies par 123 megatonnām.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!