Āzijā katrs piektais strādājošais baidās, ka zaudēs darbu robotu dēļ

Āzijā katrs piektais strādājošais baidās, ka zaudēs darbu robotu dēļ

Pētnieciskā kompānija Randstad Employer Brand Research noskaidrojusi, kāds viedoklis par darba automatizāciju un robotizācijā ir Singapūras, Honkongas un Malaizijas iedzīvotājiem. Uzņēmuma veiktā aptauja liecina, ka šo valstu (teritoriju) iedzīvotāji uzskata, ka robotizācija pozītivi ietekmē viņu darbu, tomēr vienlaikus viņi arī bažījas par iespējamo konkurenci ar robotiem.

Kopumā bažas par iespēju zaudēt darbu robotu dēļ paudis gandrīz katrs piektais (17,3%) no aptaujātajiem strādājošajiem, pie kam Honkongā un Singapūrā, kurām abām raksturīga strauja tehnoloģiskā attīstība, šis rādītājs ir jūtami augstāks (attiecīgi 20% un 19%) nekā Malaizijā. Tajā pašā laikā gandrīz puse (45%) aptaujāto uzskata, ka robotizācija padara vieglāku viņu ikdienas darbu.

Būtiski, ka bailes no darba zaudēšanas robotizācijas dēļ motivē cilvēkus iegūt papildus prasmes un pārkvalificēties.

Seši no katriem desmit aptaujātajiem ir gatavi mācīties un mainīt profesiju, tiesa, tikai ar noteikumu, ka jaunajā darba vietā viņu darba alga nebūs mazāka par esošo. Interesanti ka Singapūrā un Malaizijā šī vēlme ir jūtami lielāka (attiecīgi 72% un 70%), nekā Honkongā (52%). Tāpat Honkongā katrs desmitais strādājošais priekšroku dod nevis papildus apmācībai, bet gan pāriešanai darbā uz citu uzņēmumu.

Aptauja tāpat liecina, ka katrs trešais tās dalībnieks pret robotizāciju atteicas neitrāli, bet katrs piektais ir pārliecināts, ka nekad nezaudēs darbu robotu vai algoritmu dēļ.

Ir vērts piebilst, ka izglītojošās platformas Talentedge nesen veikts pētījums liecina, ka robotizācija īpaši nebiedē arī Indijas strādājošos. Tā vairāk par 80% strādājošo indiešu vecumā līdz 25 gadiem nešaubās, ka roboti nekad neatņems viņu darba vietas. Tiesa, līdz ar vecuma samazinās arī optimistiski noskaņotu Indijas strādājošo skaits.

Kopumā dažādas aptaujas liecina, ka automatizācija un robotizācija visvairāk apdraud lielpilsētās dzīvojušo vīriešu ar zemiem ienākumiem darba vietas. Tāpat robotizācijas dēļ bez darba riskē palikt mazumtirdzniecībā strādājošās sievietes. Piemēram, ASV robotizācijas dēļ darbu var zaudēt 6-7,5 miljoni mazumtirdzniecībā strādājošo, ap trim ceturdaļām no kuriem ir sievietes.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!