Ēriks Šmidts: Tehnoloģiskais izrāviens radīs vairāk darbavietu, nekā tiks zaudēts tā gaitā

Ēriks Šmidts: Tehnoloģiskais izrāviens radīs vairāk darbavietu, nekā tiks zaudēts tā gaitā

Alphabet (Google mātes kompānijas) direktoru padomes priekšsēdētājs Ēriks Šmidts uzskata, ka cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par to, ka mašīnas un mākslīgais intelekts nākotnē atņems viņiem darbavietas, vēsta izdevums Business Insider, atsaucoties uz uzņēmēja uzstāšanos ar lekciju Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā.

Lai arī nesen PwC veikta pētījumā secināts, ka automatizācija ietekmēs 38% darbavietu ASV, 35% darba vietuvietu Vācijā un 30% darbavietu Lielbritānijā, bet Pasaules Ekonomikas foruma aplēses liecina, ka tikai līdz 2020. gadam tā dēvētās Ceturtās rūpnieciskās revolūcijas rezultātā darba vietu skaits pasaulē kopumā samazināsies par pieciem miljoniem,

Ē. Šmidts apgalvo, ka šie skaitļi ir biedējoši tikai tad, ja tiek skatīti atrauti no vēstures.

Viņš norāda, ka arī iepriekšējo tehnoloģisko izrāvienu laikā darbu ir zaudējis liels skaits cilvēku, tomēr vietā vienmēr ir parādījušās jaunas darbavietas. Arī pašlaik notiekošais tehnoloģiskais izrāviens, pēc uzņēmēja domām, šajā ziņā neatšķirsies no iepriekšējiem pārmaiņu periodiem.

Kā norādījis Ē. Šmidts, viņa nepatīk situācija, kad ekonomisti un politiķi runā par to, ka mākslīgais intelekts izraisīs darbavietu skaita samazināšanos, tajā pašā laikā klusējot par to, ka parādīsies pilnībā jauni nodarbošanās veidi. Ir viegli iedomāties automašīnas vadītāju, kurš zaudējis darbu pēc tam, kad kompānija sākusi izmantot bezpilota kravas automašīnas, taču daudz grūtāk ir noteikt tās darbavietas, kas radīsies šādu pārmaiņu rezultātā. Tajā pašā laikā, vadoties no iepriekšējās pieredzes, ir skaidrs, ka šādas darbavietas radīsies un rezultātā to skaits pārsniegs „zaudēto” darbavietu skaitu.

Jāatgādina, ka līdzīgu viedokli nesen pauda arī bijušais ASV eksprezidenta Baraka Obamas padomnieks ekonomikas jautājumos Džeisons Fūrmans. Viņš uzskata, ka „roboti atņems daudz darbavietu, taču uz neilgu laiku”. Tāpat Dž. Fūrmans uzskata, ka panikas celšanā ir vainojami politiķi, kuri tā vietā, lai izstrādātu programmas darba tirgus mehānismu pilnveidošanai, runā par to, ka automatizācija ir „ļaunums”.

Taisnīguma labad gan jāpiebilst, ka šī viedokļa aizstāvji atrodas visai pārliecinošā mazākumā, un kopumā dominē viedoklis, ka robotizācija un automatizācija vēl vairāk palielinās ienākumu nevienlīdzību un plaisu starp bagātajiem un nabadzīgajiem, bet jaunas darbavietas, ja arī parādīsies, tad tās nebūs paredzētas tiem, kas būs zaudējuši darbu automatizācijas dēļ. Tāpat plaši izplatīts ir viedoklis, ka robotizācija un automatizācija novedīs pie strādājošo atalgojuma jūtama samazinājuma, jo tas bieži būs vienīgais veids, kā saglabāt konkurētspēju ar mašīnu darbu.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!