Galvenie šķēršļi elektroniskās vēlēšanu sistēmas ieviešanai Latvijā – drošība un aizklātums

Galvenie šķēršļi elektroniskās vēlēšanu sistēmas ieviešanai Latvijā – drošība un aizklātums

Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Maizītis sarunā par vēlēšanu procesa kārtību izteicās, ka elektronisku vēlēšanu ieviešana Latvijā radītu drošības riskus. Maizītis atzina, ka valstij labāk būtu saglabāt esošo vēlēšanu sistēmas kārtību, uzsverot, ka krustiņu un mīnusiņu ievilkšana vēlēšanu biļetenos nekādus drošības riskus nerada atšķirībā no elektronisko vēlēšanu norises.

Par galvenajiem šķēršļiem elektronisko vēlēšanu sistēmas ieviešanai Latvijā tiek uzskatīts tas, ka nav pieejami tehnoloģiskie risinājumi, kas būtu droši un nodrošinātu aizklātas vēlēšanas

Tikmēr Igaunija elektroniskās vēlēšanu sistēmas jautājuma risināšanā ir tikusi tālāk. Igaunijā kopš 2006. gada darbojas paralēla vēlēšanu sistēma – balsošana notiek gan ar parasto aplokšņu balsošanu, gan ar interneta jeb e-balsošanas sistēmu. Lai vēlētājs varētu nobalsot ar e-balsošanas starpniecību, uz sava datora ir jālejupielādē aplikācija, ar kuru iespējams izteikt savu balsi. Pēc tam ar šīs aplikācijas starpniecību jāizsaka sava balss, kas tiek šifrēta. Tālāk tā ar interneta starpniecību jānosūta uz centrālo vēlēšanu komisiju, kas izvērtēs visas balsis un pēc tam apstiprinās tās.

Analītiķi gan iesaka Igaunijai atteikties no balsošanas internetā, pamatojoties uz to, ka Igaunijas sistēma nav pienācīgi aizsargāta pret kiberuzbrukumiem. Šis viedoklis tiek noraidīts, sakot, ka, ieviešot jebkuru jaunu tehnoloģiju, ir jārēķinās ar šādām nepilnībām. Bez tam tehnoloģijas attīstās, kas dod pamatu domāt, ka Igaunijai izdosies nostabilizēt savu vēlēšanu sistēmu un padarīt to drošāku.

Domājams, ka arī Latvijā, tāpat kā Igaunijā, šī sistēma varētu veiksmīgi darboties un laika gaitā uzlaboties. Tā nodrošinātu ātrāku un ērtāku balsošanu un, iespējams, aktīvāku iedzīvotāju līdzdalību vēlēšanās.

Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!