Igaunijā roboti sāk pārņemt tiesnešu darbu

Igaunijā roboti sāk pārņemt tiesnešu darbu

Mākslīgais intelekts pamazām ielaužas teju visās dzīves jomās, tostarp arī varas iestāžu ikdienā, kas, šķiet, līdz šim bijušas visai konservatīvas inovāciju un jaunu tehnoloģiju ieviešanā. To, ka mākslīgā intelekta tehnoloģijā darbināts robots spēj efektīvi tikt galā ar tiesnešu ikdienas pienākumiem, centīsies pierādīt Igaunija, kas jau drīzumā būtiski mainīs tiesu darba ikdienu.

Igaunija nākusi klajā ar ziņu par īpaši izstrādātu mākslīgā intelekta robotu, kurš varētu kļūt par varas iestāžu transformācijas sākuma punktu. Robots tiešā nozīmē pildīs tiesneša darba pienākumus, sākumā risinot vien nelielas lietas – prasījumus līdz 7000 eiro. Tādā veidā tiks atvieglots to tiesnešu darbs, kas risina krietni sarežģītākas un laikietilpīgākas lietas. Šeit jāatzīmē, ka Igaunijas mēģinājums piesaistīt mākslīgo intelektu varas iestādēm nav pirmais šāda veida gadījums pasaulē. Taču atšķirība ir tā, ka -

Igaunija varētu būt pirmā valsts pasaulē, kur mākslīgajam intelektam tiktu dota iespēja patstāvīgi pieņemt lēmumus.

Apskatot tuvāk tos pienākumus, kas robotam būtu jāveic, jāpiemin, ka tas vispirms tiks iepazīstināts ar konkrētās lietas materiāliem. Pateicoties mākslīgā intelekta algoritmiem, robots būs spējīgs lietu analizēt un pats noteikt spriedumu.

Pašas Igaunijas varasiestādes kā galvenos ieguvumus robotu piesaistei tiesu darbā minējušas, piemēram, darbaspēka laika ietaupījumu. Ilgtermiņā šāds risinājums arī samazinās izmaksas un ierēdņu skaitu. Projekta autors, galvenais datu inspektors Ots Velsbergs norādījis par iespējamām bažām, ka samazināta tiesas darbinieku skaita dēļ varētu kristies arī pakalpojuma kvalitāte, taču par to neesot jābaidās, jo mākslīgais intelekts ar visu kvalitatīvi un precīzi tikšot galā. Datu inspektors arī neslēpa vēlmi ar šī risinājuma palīdzību padarīt Igaunijas valdību krietni inovatīvāku.

Pagaidām gan netiek atklāts, cik lielus finanšu resursus nācies novirzīt mākslīgā intelekta robota radīšanai.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!