IKT nozarei potenciāls kļūt par Latvijas galveno eksporta produktu

IKT nozarei potenciāls kļūt par Latvijas galveno eksporta produktu

Dati parāda, ka pēdējos pāris gados ir vērojams eksporta pieaugums informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozarē.

Salīdzinot ar pērno gadu, IKT nozares pakalpojumu eksports ir pieaudzis par 23%, kas naudā mērāms 170 miljonos eiro.

Tāpat tiek prognozēts, ka, turpinot šādu pat nozares izaugsmes ceļu, eksporta apjoms 2018. gadā varētu sasniegt ap 700 miljoniem eiro. Kaut arī IKT jomā vērojama augšupeja, pēc eksporta rādītājiem, tā joprojām krietni vien iepaliek no vadošajām Latvijas eksporta nozarēm, pērn atrodoties vien 10. vietā.

Kaut gan pagaidām IKT pakalpojumi vēl nav Latvijas eksporta produktu augšgalā, eksperti norāda, ka ar šādiem attīstības tempiem, nozare pēc pāris gadiem varētu kļūt par galveno eksporta produktu. Tāpat eksperti arī atklāj, ka lielākais IKT izaicinājums varētu sagaidīt tieši nodarbinātības jomu.

Tiek prognozēts, ka informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozare būs tā, kurā jau tuvākajos gados būs izteikti vērojams darba roku trūkums.

Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš, runājot par IKT nozares potenciālu, ir noskaņots pozitīvi. M. Āboliņš izceļ nozares sasniegumus gan pēc vidējā eksporta, gan nodarbināto skaita pieauguma ziņā. “Citadele” ekonomists gan norāda -  kaut arī darbinieku skaits kopumā IKT nozarē ir palielinājies, tas joprojām ir nepietiekams, un nākotnē gaidāms darbaspēka deficīts šajā nozarē.

Latvijas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa IKT saskata kā nozari, kas ir vērsta uz attīstību un panākumiem. S. Bāliņa arī uzsver IKT nozares integrēšanos citās valstij nozīmīgās nozarēs, kas virza uz attīstību visu tautsaimniecību kopumā.

Latvijas Bankas ekonomiste Linda Vecgaile savos izteikumos bija diezgan piesardzīga un vairījās izteikt tiešu prognozi par IKT nozares iespējām kļūt par top produktu Latvijas eksporta nozaru listē. L. Vecgaile norādīja, ka liela nozīme ir globālajām norisēm un pieprasījumam ārējos tirgos.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!