Izveidots neironu tīklu risinājums digitāli stiprākai latviešu valodai

Izveidots neironu tīklu risinājums digitāli stiprākai latviešu valodai

Viena no jomām tehnoloģiju pasaulē, kas Latviju pozitīvi izceļ pārējo valstu vidū, ir mašīntulkošana. Ņemot par pamatu mākslīgo intelektu un neironu tīklu tehnoloģiju, uzņēmums “Tilde” ir izveidojis risinājumus, kas starptautiskās sacensībās ir pārāki pat par IT milžu Google un Microsoft veikumu. Nu šo risinājumu klāstam pievienojusies arī valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platforma Hugo.lv.

Pēc Kultūras Informācijas sistēmu centra (KISC) sniegtās informācijas – 12. decembrī svinīgi tika atklāts KISC īstenotais un Tildes izstrādātais projekts - valsts pārvaldes tehnoloģiju platforma Hugo.lv.

Tā ietver jau iepriekš starptautisku atzinību guvušās mašīntulkošanas sistēmas, runas atpazīšanas rīkus un Nacionālo terminu bāzi, kurā ietilpst vairāk nekā 400 000 terminu. 

Hugo.lv pakalpojumi ietver tulkošanas un balss apstrādes rīkus, kurus var izmantot kā valsts pārvaldes darbinieki, tā arī jebkurš cits platformas lietotājs. Platforma nodrošina kvalitatīvus un automatizētus tulkojumus latviešu, angļu un krievu valodā, izmantojot neironu tīkla tehnoloģiju. Ar šī risinājuma palīdzību iespējams ātri, ērti un kvalitatīvi iztulkot dažādus tekstus, dokumentus, interneta lapas. Savukārt balss apstrādes rīki izstrādāti, balstoties uz jaunākajām runas atpazīšanas un sintēzes tehnoloģijām.

Tildes valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs atklāja, ka Hugo.lv tika veidota ar jaunākajām Tildes izstrādātājām mašīntulkošanas tehnoloģijām, konkrētāk, dziļajiem neironu tīkliem. Šo tīklu funkcija ir mācīties latviešu valodu no liela datu apjoma, kas ietver profesionālu tulku tulkojumus, balss paraugus, kā arī audioierakstu atšifrējumus.

Kultūras ministre Dace Melbārde, runājot par Hugo.lv nozīmīgumu, norādīja, ka - 

platformai ir būtiska loma latviešu valodas aizsardzībai interneta vidē un tā reizē kalpo kā mūsdienīgs un inovatīvs risinājums valsts pārvaldes pakalpojumu uzlabošanā.

KISC direktoram Armandam Magonem, uzsverot platformas nozīmīgumu, ir līdzīgas domas kā Dacei Melbārdei, taču viņš arī piebilst, ka platforma apliecinās Latvijas konkurētspēju mākslīgā intelekta un tehnoloģisko inovāciju jomā.  

Platformu Hugo.lv plānots integrēt vairāk nekā 200 valsts pārvaldes mājaslapās. Jau šobrīd to ikvienam iespējams izmantot e-pakalpojumu portālā Latvija.lv, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta EDS mājaslapā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!