Latvijā aizvien aktīvāk rada inovācijas tehnoloģiju jomā

Latvijā aizvien aktīvāk rada inovācijas tehnoloģiju jomā

Tiem, kuri uzskata, ka viņu izgudrojums ir kaut kā vērts, ik gadu ir iespēja pieteikt savu patentu Eiropas Patentu iestādei (EPI). Līdz šim šādus pieteikumus no Latvijas puses EPI saņēma visai kūtri, taču, pieaugot interesei un vēlmei sevi pierādīt tehnoloģiju jomā, strauji audzis arī iesniegto patentu skaits. Salīdzinot ar 2018. gadu, pērn no Latvijas puses tika iesniegti par 70% vairāk Eiropas patentu pieteikumu, piedzīvojot straujāko kāpumu visā Eiropā.

EPI sniegtā informācija liecina, ka kopumā no visas Eiropas un citām pasaules valstīm 2019. gadā Eiropas Patentu iestādē tika iesniegti 181 000 patentu pieteikumi. Tas ir arī līdz šim augstākais rādītājs šajā jomā. Norādīts, ka īpaši strauji pieprasījums pēc izgudrojumu aizsardzības esot tādās jomās kā 5G un mākslīgais intelekts, kas kļūst par aizvien iecienītākām nozarēm, kur izaicināt sevi un pierādīt savas tehnoloģiskās prasmes.

Būtiski, ka lielāko daļu patentu pieteikumu iesniedz Eiropas mazie un vidējie uzņēmumi, kā arī individuāli izgudrotāji. Taču, apskatot, kuras valstis bijušas aktīvākās patentu iesniegšanā, vispirms jānorāda uz tehnoloģiju lielvalstīm, kā ASV, Vācija, Japāna, Ķīna un Francija.

Vienlaikus 2019. gadā no Latvijas tika saņemti 22 Eiropas patentu pieteikumi. Salīdzinājumam 2018. gada tika iesniegti vien 13 šādi pieteikumi izgudrojuma aizsardzībai. Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, runājot par iemesliem tik aktīvai patentu pieteikšanai, norāda, ka izgudrojuma autori paliekot arvien drošāki par savu inovāciju aizsardzību ārvalstīs.

Lai palielinātu vēlmi aktīvāk iesniegt patentu EPI, no šī gada sākuma norisinās Patentu valdes pilotprojekts, kura ietvaros gan Latvijas izgudrotājiem un pētniekiem, gan arī uzņēmējiem tiek piedāvāts pārbaudīt sava izgudrojuma patentspēju Eiropas Patentu iestādē, kā arī vajadzības gadījumā saņemt atbalstu patentēšanai ārvalstīs.          

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!