Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kas testē pārrobežu Covid-19 izsekošanas sistēmu

Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kas testē pārrobežu Covid-19 izsekošanas sistēmu

Covid-19 izplatības mazināšanā būtiska nozīme ir kontaktu izsekošanai. Latvija tādā ziņā izcēlās starp pasaules valstīm, visai savlaicīgi nākot klajā ar Covid-19 kontaktu izsekošanas lietotni, ko šobrīd izmanto vairāk nekā 100 000 cilvēku. Taču operatīvākai kontaktu izsekošanai dažas Eiropas Savienības valstis sākušas testēt sistēmu, kas darbosies arī ārpus attiecīgās valsts robežām. Šo valstu pulciņā tikusi arī Latvija, kas nozīmē, ka tie, kuri lejupielādējuši lietotni “Apturi Covid”, šī aplikācija darbosies arī ārzemēs.

Eiropas Komisija ar ideju par šādu sistēmu nāca klajā jau jūnijā, un tagad šo risinājumu testē tādas valstis kā Latvija, Čehija, Dānija, Vācija, Īrija, Itālija, kuru izstrādātās Covid-19 kontaktu izsekošanas lietotnes ļauj fiksēt inficēto ne tikai lokāli, bet arī pāri robežām. Kas ir svarīgi, lai šādu iespēju valstis varētu izmantot – to izsekošanas aplikācijās jābūt izmantotai decentralizētai sistēmai, proti, Apple vai Google risinājumam. Pretējā gadījumā Covid-19 kontaktu izsekošanas sistēma darbosies tikai lokāli, ne ārvalstīs.

Sistēmas, ko izstrādājušas kompānijas “Deutsche Telekom” un “SAP”, viena no lielākajām priekšrocībām ir tā, ka, dodoties uz citu valsti, nav speciāli jālejupielādē vietējā Covid-19 kontaktu izsekošanas lietotne. Proti,

ja izmanto aplikāciju “Apturi Covid”, tā savas funkcijas pildīs ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs.

Šobrīd norit sistēmas izmēģināšana, un, ja viss izdosies kā cerēts, tad jau oktobrī tā sāks darboties oficiāli. Eiropas Komisijas sekretārs iekšējā tirgus jautājumos Terijs Bretons norādījis, ka jau daudzas valstis ieviesušas savas Covid-19 kontaktu izsekošanas lietotnes un tagad esot pienācis laiks likt tām mijiedarboties. Svarīgi ir tas, ka pārrobežu Covid-19 izsekošanas sistēma nodrošinās personas datu drošību un privātumu, jo starp valstīm šādi dati netiks kopīgoti.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!