Latvijai nemainīga pozīcija inovāciju radīšanā

Latvijai nemainīga pozīcija inovāciju radīšanā

Viens no rīkiem, ar kura palīdzību nosaka pasaules valstu inovatīvumu dažādās jomās, ir Globālais Inovāciju indekss (Global Innovation Index – GII). Tajā sniegums inovāciju radīšanā gada ietvaros šogad tika mērīts 129 pasaules valstīm. Tikmēr Latvija Globālajā inovāciju indeksā saglabājusi nemainīgu vietu.

Globālais Inovāciju indekss šogad tika izstrādāts jau 12. reizi.

Gadu gaitā mērījums kļuvis par nepieciešamu rīku, kā atvieglot publiskā un privātā sektora dialogu.

Tajā politikas veidotāji, ievērojamākie biznesa līderi un citi ieinteresētie ik gadu var novērtēt attiecīgās valsts jauninājumu izstrādes progresu. Šogad inovāciju līmenis izmērīts 129 pasaules valstīs, balstoties uz sasniegto septiņās lielajās kategorijās: radošā izlaide, institūcijas, tirgus attīstība, biznesa attīstība, cilvēkkapitāls un izpēte, zināšanas un tehnoloģiju izlaide, kā arī infrastruktūras kategorija. Lai noteiktu, kādu sniegumu valstis uzrādījušas katrā no kategorijām, tika ņemti vērā 80 dažādi inovācijas ietekmējoši faktori. Piemēram, izglītība un politiskā vide.

Būtiski, ka ik gadu GII ietver arī kādu no īpašajiem tematiem. Šogad tās ir inovācijas un sasniegumi medicīnā. Konkrētāk, kādas inovācijas un jauninājumi varētu papildināt medicīnas jomu nākamajā desmitgadē un to, kā tehnoloģiskās un ne-tehnoloģiskās medicīnas inovācijas pārveidos veselības aprūpes sniegšanu visā pasaulē.

Latvija, salīdzinot ar 2018. gadu, inovāciju indeksā uzrādījusi nemainīgu rezultātu, atrodoties 34. no 129 vietām.

Augstākā pozīcija no septiņām kategorijām uzrādīta radošās izlaides kategorijā, ieņemot 22. vietu. Institūciju kategorijā iegūta 32. vieta; tirgus attīstībā – 40. vieta; biznesa attīstībā viena pakāpe augstāk jeb 41. vieta; cilvēkkapitāla un izpētes jomā ieņemta 44. vieta; zināšanu un tehnoloģiju izlaides kategorijā līdzīgi – 45. vieta. Savukārt infrastruktūras kategorijā Latvija ir 51. inovatīvākā valsts pasaulē.

Baltijas valstu topā Latvija ierindojusies pa vidu – esot par četrām vietām priekšā Lietuvai, kas ieņem 38. vietu, un, par 10 pozīcijām atpaliekot no Igaunijas, kas GII ieņem 24. vietu. Par inovatīvāko valsti pasaulē jau devīto gadu pēc kārtas atzīta Šveice. Otro vietu ieņem Zviedrija, taču goda pjedestālu ar 3. vietu noslēdz ASV. Tikmēr indeksa lejasgalā atrodas vairākas Āfrikas valstis, taču pēdējo jeb 129. vietu ieņem Jemena. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!