Latvijas kino saturs piedzīvos digitālu atmodu.

Latvijas kino saturs piedzīvos digitālu atmodu.

Projekts tiek veikts ar mērķi nodrošināt mērķtiecīgu un ilgtspējīgu kultūras mantojuma digitalizāciju, sniegt digitālā mantojuma vienotu pārvaldību un ilgtermiņa saglabāšanu, kā arī nodrošināt pēc iespējas plašāku kultūras mantojuma pieejamību digitālajā vidē.

ERAF projekta ietvaros lielākai daļai jeb 37 500 minūšu no kinodokumentu satura tiks izveidotas digitālās kopijas. Tām tiks veikta automātiska pēcapstrāde, kas ietver krāsas, skaņas, attēla kvalitātes uzlabošanu.

Atlikušajām 920 minūšu ilga kinodokumenta satura tiks veikta manuāla uzlabošana, pārbaudot katru kinodokumenta kadru un vajadzības gadījumā manuālā veidā to restaurējot. Uzlabojumi tiks veikti 15 Latvijas filmām - deviņām spēlfilmām un sešām dokumentālajām filmām - , no kurām trīs filmas: „Baltie zvani”, „Vecāks par 10 minūtēm” un „Nāves ēnā” iekļautas Latvijas kultūras kanonā.

Digitalizējamo kinodokumentu saturs ir patiešām iespaidīgs, ja katrs kinomateriāls tiek mērīts atsevišķi. Piemēram, tiks digitalizēti vairāk nekā trīs miljoni lappušu teksta materiālu, 117 tūkstoši dažādu attēlu, 223 tūkstoši audio materiālu minūšu un 245 tūkstoši videomateriālu minūšu un citi mazāk apjomīgi kinomateriālu veidi.

Šogad uzsākta projekta pirmā kārta, kuru īstenos Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar projekta sadarbības partneriem – Latvijas Nacionālo arhīvu, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju un Kultūras informācijas sistēmu centru. Pirmās kārtas ietvaros digitālās kopijas plānots izveidot vien nelielai daļai kinodokumentu satura – lielākoties kino hronikām un dokumentālajām filmām.

Otrajā kārtā bez kinodokumentu satura digitalizācijas plānots arī arhīvā veidot digitalizācijas centru, kas kalpotu kā kompetenču centrs kinodokumentu digitālajām kopijām.

Projektu plānots pabeigt 2021. gadā un tā izmaksas kopumā sasniedz astoņus miljonus eiro. Lielāko daļu jeb 85% finansējuma sedz ERAF, pārējie 15% ir valsts finansējums.  

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!