Mākslīgais intelekts Latvijā šķiros atkritumus

Mākslīgais intelekts Latvijā šķiros atkritumus

Domājot par ilgtspējīgāku attīstību, aizvien biežāk aktualizējas jautājums par atkritumu šķirošanu, turklāt – krietni gudrākā un efektīvākā veidā nekā pirms pāris gadiem. Viedās atkritumu šķirošanas vēsmas strauji ienāk arī Latvijā, tehnoloģijām ieņemot noteicošo lomu. Nupat uzņēmumi – “WeAreDots” un “Peruza” sākuši darbu pie iekārtas, kur atkritumi tiks šķiroti ar mākslīgā intelekta un datorredzes palīdzību.

IT uzņēmums “WeAreDots” un iekārtu izstrādes un ražošanas uzņēmums “Peruza” sākuši bruģēt ceļu uz jaunākās paaudzes atkritumu šķirošanu un pārstrādi, izmantojot mākslīgo intelektu, datorredzi un robotmanipulatorus. Izmantojot minētās tehnoloģijas, plānots izveidot iepakojuma depozīta iekārtu, kas spētu atpazīt, pieņemt un savākt otrreizējai pārstrādei plašāku atkritumu klāstu, ļaujot nodot gan plastmasas, gan stikla atkritumus. Līdz šī gada rudenim uzņēmumi cer izstrādāt jau konkrētu iekārtas prototipu.

Iepakojuma depozīta iekārtas izstrādes mērķis ir nodrošināt plašāku, efektīvāku un mobilāku atkritumu šķirošanu un pārstrādi.

Atšķirībā no šobrīd pieejamām iepakojuma depozīta iekārtām, kas pieņem ļoti šauru produktu iepakojumu klāstu – PET pudeles, skārdenes un alus stikla pudeles, WeAreDots un Peruza vēlas iet soli tālāk. Ņemot vērā to, ka iekārtā galvenos atkritumu šķirošanas darbus veiks mākslīgais intelekts un datorredze, nododamo atkritumu klāsts tiks krietni paplašināts. Piemēram, būs iespējams nodot arī dažādu stipro alkoholisko dzērienu, šampanieša, vīna pudeles. Tāpat iekārtā tiks pieņemtas sadzīves ķīmijas un kosmētikas produktu iepakojumi.

Uzņēmuma “Peruza” valdes loceklis Roberts Dlohi norādījis, ka pašreiz pasaulē ir pieejamas līdzīgas atkritumu depozīta iekārtas, taču tās neesot tik funkcionālas un pielāgotas mūsdienu patērētāja iepakojumu lietošanas un šķirošanas paradumiem. Runājot par sadarbībā ar WeAreDots plānoto mākslīgā intelekta atkritumu depozīta iekārtu, R. Dlohi uzsvēra, ka tā noteikti radīšot interesi arī citviet pasaulē, kas, savukārt, varētu dot iespēju attīstīt eksportu šajā virzienā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!